"Cokolwiek mówiliby niektórzy powierzchownie myślący teologowie, diabeł jest dla wiary chrześcijańskiej tajemniczą, ale rzeczywistą, osobową, a nie symboliczną realnością. Co więcej, jest on realnością władczą, złowrogą wolnością przeciwstawiającą się Bogu i panującą nad ludźmi, o czym poucza nas historia ludzkości (…). Sam człowiek nie ma dość siły, by stawić opór szatanowi. Ale zjednoczeni w Jezusie mamy pewność, że go zwyciężymy".
Joseph kard. Ratzinger, "Raport o stanie wiary"
O miesieczniku
Czy w XXI wieku można mówić o opętaniu i egzorcyzmach? Czy nauka wyklucza wiarę? Piszemy o duchowości i pięknie wiary chrześcijan, ale także o Odwiecznym Słowie-Logosie, które jest źródłem ludzkiego rozumu. Mówimy o zagrożeniach duchowych i obronie przed Złym. Rozmawiamy z egzorcystami i uczonymi.Opisujemy Wasze historie.
Słowo "egzorcysta", "egzorcyzm" wzbudza emocje, bo nasuwa skojarzenia z demonami, ekstremalnymi i paranormalnymi zachowaniami itd. Tymczasem sprawa najważniejsza zostaje prawie niezauważona. Mianowicie, że chodzi o uwolnienie. Uwolnienie od Złego i pomoc w powrocie na właściwą drogę – to jest najważniejsze z punktu widzenia Kościoła. Najniebezpieczniejszym działaniem Szatana nie jest opętanie, ale kuszenie do zła, które człowiek czyni. Szatan nie jest straszny dlatego, że straszy, ale dlatego, że kusi, udając, że nie istnieje.
W tym właśnie uwalnianiu od Złego i zła, od niewiedzy, od grzechu widzi swoją rolę «Miesięcznik Egzorcysta». A ponieważ cała ludzka kultura jest zakażona tym wirusem zła (różne patologie społeczne, utopijne ideologie), w związku z tym Pismo nasze chce podjąć problem identyfikacji, diagnozy i sposobów leczenia tych chorych miejsc. Idąc w kierunku pozytywnym piszemy np. o tym, że to nie duch tego świata, ale Duch Święty powinien być busolą dla chrześcijanina. Podejmujemy tematykę relacji nauka (nauka ścisła) – wiara, gdzie tacy autorzy, jak prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, fizyk z Uniwersytetu w Poznaniu czy prof. Stephen Barr, fizyk z Uniwersytetu w Delaware, ukazują miałkość podstaw (krzykliwego) ateizmu, wmawiającego zupełnie niesłusznie jakoby nauka wspierała ten światopogląd. W każdym numerze w ramach leksykonu pojęć duchowości zamieszczamy hasła z tej dziedziny, które prostują nasze mniemania o tym, czym jest duchowość człowieka wierzącego. W konsekwencji nasze pismo nie tylko monitoruje zagrożenia duchowe, ale pokazuje sposoby obrony przed nimi, i w ogóle ma charakter formacyjny.
Mówiąc o Szatanie i jego roli w naszym życiu demaskujemy go, a nie promujemy. Najbardziej Szatana promują ci, którzy o nim milczą. Albo tacy, którzy mówią, że to cień czy podświadomość. Groźny staje się ten wróg, który jest niewidoczny i nieznany. Pismo Święte, Chrystus nie milczy o nim. O złu także mówimy. Ale tak jak zło nie może zaistnieć bez dobra, nie może zaistnieć samo w sobie, tak też nie da się o nim mówić bez uwzględnienia kontekstu dobra. Zło jest destrukcją dobra. Dlatego głównym celem ludzkiego działania jest dobro, a nie zło – o tym jest Miesięcznik. Tę prawdę zakłada zawołanie: "zło dobrem zwyciężaj!". Nasz Miesięcznik nie jest o złu, jest o dobru.
Pułapka, o której mówiłby ten ewentualny zarzut, polegałaby raczej na popadaniu w przesadę; na dostrzeganiu Szatana tam, gdzie go nie ma, na wskazywaniu jego wszechobecności, niemal wszechmocy, co jest nieprawdą. On nie jest Bogiem, tylko uzurpatorem. Zapewne można żyć "pobożnością antydemoniczną", wówczas religijność praktycznie zamyka się w ciągłej walce ze złem, w ciągłym zabezpieczeniu się przed wpływem Szatana, w nieustannych modlitwach ochronnych np. do Michała Archanioła, noszeniu przy sobie soli egzorcyzmowanej, rozglądaniu się wokoło czy nie ma gdzieś diabła pod rozmaitą postacią. Źle się dzieje, jeśli potem nie wystarcza już czasu na pomyślenie o Bogu, o Jezusie, Maryi, na pozytywny rozwój własnej osoby, na podtrzymanie właściwych relacji z innymi. To duży błąd sprowadzania całości do części. Szatan istnieje, ale to nie on, lecz Chrystus jest prawdziwie fascynujący.
Miesięcznik Egzorcysta ukazuje się od września 2012 roku. Od początku jego redaktorem naczelnym jest Artur Winiarczyk.
W skład Rady Programowej Pisma wchodzą:
-
Ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta archikatedry warszawskiej, przewodniczący rady
-
Grzegorz Górny - reporter, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny
-
Ks. dr Eugeniusz Derdziuk - egzorcysta diecezji zamojsko-lubaczowskiej
-
Ks. Jan Reczek - kapłan archidiecezji krakowskiej
Od września 2012 roku do października 2013 roku wydawcą Miesięcznika Egzorcysta było Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, obecnie wydawcą jest wydawnictwo MONUMEN sp. z o. o.