Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
poniedziałek, 03 sierpień 2015 18:47

Nieśmiertelność dzięki nauce i technice?

Napisane przez
Nieśmiertelność dzięki nauce i technice?

Pragnienie wiecznego trwania jest obecne tak samo w sercach ludzi wierzących, jak i niewierzących. Ci pierwsi, by posiąść niebo, postępują zgodnie z Bożymi przykazaniami. Ci drudzy dążą z kolei do przeniesienia nieba na ziemię.

 

Współczesną utopią, uznawaną za jedną z najbardziej niebezpiecznych, jest transhumanizm – ideologia obiecująca osiągnięcie doskonałości i nieśmiertelności dzięki technice.

 

Korzenie utopii

Jeden z czołowych przedstawicieli transhumanizmu, Nick Bostrom, stwierdził, że korzeni tej ideologii można dopatrywać się już w starożytnych mitach opisujących dążenie do osiągnięcia nieśmiertelności w życiu doczesnym (np. babiloński epos o Gilgameszu), a także w średniowiecznej alchemii czy renesansowym humanizmie Szczególny wpływ wywarła na transhumanizm myśl późniejszych autorów: Thomasa Hobbesa, Johna Locke’a, Isaaca Newtona, Nicolasa de Condorceta, którzy przedkładali naukę nad autorytet religijny. Kolejny impuls do rozwoju idei transhumanizmu dał Charles Darwin. Zgodnie z jego teorią ewolucji nasz gatunek cały czas się doskonali i w obecnym stanie daleki jest od swego ostatniego stadium. Następnym bodźcem w rozwoju idei transhumanizm był gwałtowny postęp technologiczny, jaki dokonał się w naszej epoce. Nie bez znaczenia są też optymistyczne prognozy, wskazujące na dalsze przyspieszenie tego postępu. Warto tu wspomnieć o prawie Moore’a, zgodnie z którym siła obliczeniowa komputerów podwaja się co 18-24 miesiące. Prawo to rozciągane jest także na inne dziedziny wiedzy, w efekcie czego transhumaniści żywią przekonanie o błyskawicznym postępie, który umożliwi genetyczne (i radykalne) ulepszenie człowieka.

 

Ideolodzy transhumanizmu

Jednym z najbardziej znanych, choć już nieżyjących, transhumanistów jest Ferejdun M. Esfandijari, który zgodnie z prawem przyjął nowe nazwisko FM-2030. Przyczyną tej zmiany było jego przekonanie, iż tradycyjne nazwiska łączą się z przeszłością człowieka, z jego pochodzeniem narodowym i religią. Z kolei numer 2030 odnosi się do 2030 r., który – zdaniem naukowca – będzie przełomowy, gdyż pozwoli człowiekowi osiągnąć nieśmiertelność. Jeśli chodzi o najbardziej znanego współczesnego przedstawiciela transhumanizmu, to bez wątpienia należy wymienić Raymonda Kurzweila. Ten naukowiec i futurysta jest przekonany o rychłym nadejściu tzw. Technologicznej osobliwości, która doprowadzi do przyspieszenia postępu technologicznego na niewyobrażalną dotąd skalę. Jego zdaniem do tego wydarzenia dojdzie w okolicach 2045 r. Wówczas naukowcy stworzą potężną sztuczną inteligencję, miliardy razy większą niż inteligencja człowieka. Będzie ona w stanie doskonalić samą siebie. W efekcie postęp technologiczny nastąpi wyjątkowo szybko, a technologiczne udoskonalenie człowieka stanie się wręcz niezbędne. Inaczej nie będzie on mógł nadążyć za rozwojem technologicznym. Ważną postacią współczesnego transhumanizmu jest także wspomniany Nick Bostrom, współzałożyciel powstałego w 1998 r. World Transhumanist Association. Zasłynął on z wielu zaskakujących poglądów. Twierdzi, że jako ludzie jesteśmy być może tylko postaciami stworzonymi na potrzeby symulacji przez zaawansowaną obcą cywilizację. Innym polem badań tego naukowca jest kwestia zagrożeń egzystencjalnych, takich jak ryzyko całkowitego wyginięcia ludzkości. Wśród przyczyn mogących spowodować tego typu tragiczny skutek Bostrom wymienia m.in. zagrożenia związane z szybkim postępem technologicznym (chociażby nanotechnologię, czyli technikę tworzenia rozmaitych struktur na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek, mogącą znaleźć się w nieodpowiednich rękach) czy gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji. Mimo dostrzeżenia tych problemów Bostrom pozostaje entuzjastą transhumanistycznej technoutopii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:53
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
  • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
  • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
  • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions