amulety.jpgjoga.jpgobciazenie.jpgobjawienia.jpgpakty.jpgpulapka.jpgrozmowy.jpgskutki.jpgsztuki.jpguwolnieni.jpg
Nowy numer! zamów teraz
środa, 01 styczeń 2014 01:00

Materializm - nauka czy światopogląd?

Napisał 
Materializm - nauka czy światopogląd?
Ateizm, czyli negacja istnienia Boga – a zwłaszcza ateizm teoretyczny – w odróżnieniu od antyteizmu nie zwalcza programowo religii. Ma swoje źródło w filozofii materialistycznej, bazującej na osiągnięciach nauk przyrodniczych, a głoszącej, że istnieje tylko materia. Truizmem jest stwierdzenie, że osiągnięcia nauk przyrodniczych, za pośrednictwem techniki, technologii, informatyki i telekomunikacji, stanowią obecnie główny czynnik powodujący gwałtowne zmiany w otaczającym nas świecie. Zmiany te są tak głębokie, że narody nienadążające za nimi są spychane na margines społeczności światowej.

 

Podstawowym założeniem metody badawczej stosowanej w naukach przyrodniczych jest przekonanie, że wszystko można wyjaśnić w sposób naturalistyczny, bez odwoływania się do czynników ponadnaturalnych. Inaczej mówiąc, nauki te prowadzą badania tak, jakby Bóg nie istniał. Nauki przyrodnicze odnalazły swoją tożsamość, gdy zrezygnowały ze stawiania pytań, na które nie są w stanie udzielić odpowiedzi. U podstaw więc ich ogromnych sukcesów leży idea samoograniczenia. Co więcej, metodologia (nauka o metodach badań) nauk przyrodniczych uznaje tylko te hipotezy, które są weryfikowalne doświadczalnie.

 

Już w XVII wieku niektóre środowiska intelektualne zachwyciły się osiągnięciami nauk przyrodniczych. Sprowokowało to nieuzasadnioną zamianę założenia metodologicznego tych nauk, wyrażającego się w słowach: Należy prowadzić badania przyrody, jakby nic poza nią nie istniało, na założenie metafizyczne: Nic nie istnieje poza przyrodą i materią. W ten sposób narodził się nowożytny materializm (zwany także materializmem naukowym), czyli doktryna głosząca, że istnieje tylko materia i wobec tego wszystko na świecie jest rezultatem działania praw fizyki i ślepego przypadku.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:12
Tweet
prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nasze pielgrzymki

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbDepresja
  • thumbKoniec świata
  • thumbPycha
  • thumbWywoływanie duchów
  • thumbPost
  • thumbGry komputerowe
  • thumbBóg kary czy miłości
  • thumbUzdrowieni mocą Ducha
  • thumbSny
  • thumbMagia

Piszą dla nas

Ankieta
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Zaznacz jedną z odpowiedzi
Skutki klątw

Już 10 pozycji