Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
piątek, 31 styczeń 2014 00:28

Ateizm urojony

Napisał
Ateizm urojony

Pisana z pasją książka skrzy się od bon motów, a żywy język autora i publicystyczna swada nie pozwolą czytelnikowi znudzić się w czasie lektury. Z kolei treści nie pozostawią go obojętnym.

 

Sławomir Zatwardnicki zajmuje się „nowym ateizmem” oraz mierzy się z poglądami reprezentatywnych dla tego zjawiska postaci. Współcześni ateiści stawiają wierzącym rzeczywiste wyzwania, na które trzeba odpowiedzieć. Z drugiej strony dogmatyczny „nowy ateizm” okazuje się być barbarzyński intelektualnie i duchowo. Można powiedzieć – i taką tezę w nawiązaniu do książki Richarda Dawkinsa „Bóg urojony” stawia autor „Ateizmu urojonego” – że to nie Bóg jest urojeniem, ale właśnie ateizm stanowi urojenie; jest bowiem słabo umotywowanym intelektualnie wyborem życiowym: przeciw Bogu. 

 

Zatwardnicki podaje charakterystykę współczesnego apologety, któremu przyszło uprawiać apologię w nowych warunkach. Autor zastanawia się, kogo i czego bronimy, a przede wszystkim – w czym tkwi istota Dobrej Nowiny, którą przepowiadamy. „Ateizm urojony” prowokuje pytaniami: dlaczego w taki, a nie inny sposób Bóg się objawia czy raczej ukrywa przed człowiekiem? Czy można podać jakieś dowody na Jego istnienie, czy też byłby to raczej gwałt zadany ludzkiej wolności? Jak w takim razie – jeśli w ogóle – bronić Boga, który sam się nie broni? Książka kończy się swego rodzaju bonusem-przestrogą przed wiarą urojoną, czyli niewiarą skrywaną pod płaszczykiem pobożności.

 

Sławomir Zatwardnicki, „Ateizm urojony”, Kraków 2013. 

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2014 00:33
Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

 • teolog fundamentalny, teolog religii, prodziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Opolskim

 • historyk sztuki, wykładowca na Politechnice Lubelskiej, rekolekcjonista

 • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Niebezpieczna Joga

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions