Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
środa, 11 grudzień 2013 01:00

List do artystów

Napisał
List do artystów
W ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego Jan Paweł II przygotował szereg wystąpień adresowanych do różnych grup ludzi na całym świecie. Zgodnie z założeniami, były to listy kierowane nie tylko do wiernych, lecz do ludzi dobrej woli żyjących na całym świecie. 

 

Jeden z listów był skierowany do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej. Jest to pismo, które powinno być przypominane nie tylko artystom, lecz także wszystkim wiernym zmagającym się z nowoczesną sztuką, często jej nierozumiejącym i zadającym pytanie: gdzie Rzym, a gdzie Krym? Co sztuka ma wspólnego z życiem Kościoła? 

 

Jan Paweł II wskazał, że powołanie do życia artysty jest szczególnym zaproszeniem kierowanym przez Boga do ludzi. Jest zaproszeniem do udziału w Bożym dziele tworzenia. Artyści mają za zadanie w szczególny sposób wypełniać misję współtworzenia z Bogiem i wznosić ludzką imaginację ku Niemu. To powoduje, że właśnie wrażliwość i zdolność odczuwania piękna czyni artystów szczególnie uprawnionymi do umacniania wrażliwości i imaginacji religijnej pozostałych wiernych. Kościół potrzebuje sztuki, ale i sztuka potrzebuje Kościoła. 

 

List Papieża jest szczególnym traktatem teologii sztuki, wyrażonym w prostym duszpasterskim języku. Traktatem, który warto i należy sobie przypominać, szczególnie zastanawiając się nad relacją wiary do sztuki i nad tym, czym jest dla nas wiara, pozornie sprzeczna z wolnością artystycznego wyrazu. 

 

List do artystów kończy Ojciec Święty apelem:

W tym liście zwracam się do was, artyści całego świata, aby raz jeszcze wyrazić wam mój szacunek oraz by przyczynić się do ponownego nawiązania bardziej owocnej współpracy między światem sztuki a Kościołem. Kieruję do was wezwanie, byście na nowo odkryli głęboki wymiar duchowy i religijny sztuki, który w każdej epoce znamionował jej najwznioślejsze dzieła. W tej perspektywie apeluję do was, artyści słowa pisanego i mówionego, teatru, muzyki i sztuk plastycznych, twórcy wykorzystujący najnowocześniejsze środki wyrazu. Zwracam się zwłaszcza do was, artyści chrześcijańscy: każdemu z was pragnę przypomnieć, że przymierze istniejące od zawsze między Ewangelią a sztuką, niezależnie od swoich aspektów funkcjonalnych, wiąże się z wezwaniem do wniknięcia twórczą intuicją w głąb tajemnicy Boga Wcielonego, a zarazem w tajemnicę człowieka.

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 21:18
Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

 • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

 • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
  W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

 • doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Niebezpieczna Joga

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions