Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
sobota, 04 marzec 2017 01:09

Krzyż i chryzantema

Napisał
Krzyż i chryzantema

Książka „Chrystus w kraju samurajów” napisana została przez dwójkę „japońskich Polaków”. Jezuita Zygmunt Kwiatkowski pełni posługę kapłańską w Kraju Kwitnącej Wiśni, zaś Dorota Hałasa mieszka tam od wielu lat i jest dziennikarką, która założyła polsko-japońską rodzinę.

Publikacja ukazuje historię powstania i gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa w Japonii. Książka opowiada także o straszliwych prześladowaniach, których skutkiem jest to, że dziś nie można mówić o Japonii jako o kraju chrześcijańskim.

Chrystianizacja Japonii było dziełem przede wszystkim jezuitów. Pierwszym, który rozpoczął działalność misyjną w Kraju Kwitnącej Wiśni, był św. Franciszek Ksawery. Informację o wielkiej wyspie zwanej Japonią uzyskał on podczas pobytu w Indiach.

Chrystianizacja Japonii postępowała w niespiesznym tempie, jednak była budowana na trwałych podstawach. Z czasem chrześcijanie zaczęli stanowić coraz liczniejszą grupę o znacznych wpływach.

Wzrost liczby i rosnące znaczenie chrześcijan stopniowo budziły niepokój władców cesarstwa. Zaczęli się oni obawiać, że nowa religia zburzy dotychczasowy porządek społeczny. Z książki dowiadujemy się, że były to obawy uzasadnione. Nauka Zbawiciela uderzała w obyczaje japońskie (często okrutne i bezlitosne). Z drugiej strony można przypuszczać, że być może powstałaby specyficzna cywilizacja chrześcijańsko-japońska.

Prześladowania objęły tysiące osób. Ludzie ginęli w wymyślnych i długotrwałych torturach. Celem mąk było nie tyle ukaranie chrześcijan, ile zmuszenie ich do odstępstwa i porzucenia nowej wiary. Chociaż część wyznawców Chrystusa poddała się w czasie straszliwych męczarni, większość z nich wybrała wierność nowej nauce. W książce znajdujemy zapis świadectwa bohaterstwa męczenników

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 16:17
Tweet
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

 • autorka książki: Pułapka gender. Karły kontra orły

 • dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
  Nowej Ewangelizacji
  i moderator generalny wspólnoty
  „Przyjaciele Oblubieńca”

 • dziennikarz, autor książek, reportaży i słuchowisk o Janie Pawle II

Skutki klątw

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions