Nowy numer! zamów teraz
wtorek, 31 marzec 2020 12:21

Maryjne vademecum duszpasterza

Napisał
Maryjne vademecum duszpasterza

Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski została powołana w 1955 roku. Po ponad 40 latach swego istnienia, została rozwiązana w 1996 roku i reaktywowana w 2017 roku.

Jej celem jest czuwać nad działalnością duszpasterską Kościoła w Polsce, szczególnie w zakresie szerzenia kultu Matki Bożej i troski o jego poprawność. W związku z tym Komisja Maryjna przygotowała i opublikowała pod koniec 2019 roku Maryjne vademecum duszpasterza. Dokument ten, przygotowany przez teologów, mariologów i duszpasterzy, ma charakter praktyczny. Jest to syntetyczne opracowane wskazań Kościoła odnośnie do „polskiej drogi maryjnej”, która ma ogromne znaczenie dla kształtowania postaw duchowych i walki ze złem.

Dokument składa się z trzech części i aneksu. W pierwszej części  omówiono sytuacje i wyzwania, wobec których staje dziś mariologia.

W części drugiej omówiono syntetycznie pięć dróg poznawania Maryi i oddawania Jej czci. Jest to: droga liturgii, która wyraźnie podkreśla, że kult maryjny stanowi integralną część kultu chrześcijańskiego; droga prawdy, czyli poznawanie Maryi na drodze studium, lektury Pisma Świętego, Ojców Kościoła i dokumentów Stolicy Apostolskiej; droga piękna, która polega na wpatrywaniu się w piękno Maryi, w szczególności Jej Niepokalane Poczęcie, Boże Macierzyństwo, trwałe Dziewictwo i Wniebowzięcie; droga miłości, a więc przylgnięcia sercem do Niej; droga doświadczenia zarówno historyczno- narodowego, jak i osobistego, dzięki któremu każdy odkrywa Maryję jako swoją Matkę i Królową.

Część trzecia Vademecum uwrażliwia na nieprawidłowości w kulcie maryjnym i podaje wskazówki, jak im zaradzać.

Natomiast w aneksie, zamykającym tę książeczkę, znalazła się treść Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi za Wolność Kościoła Chrystusowego, a także krótka charakterystyka wybranych ośrodków mariologicznych, ruchów i stowarzyszeń, na przykład Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Jak sam tytuł wskazuje, jest to przewodnik dla duszpasterzy, który porusza jedynie najważniejsze kwestie. Ich pogłębieniu służy podana odnośna literatura.

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 kwiecień 2020 11:00
Tweet
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Objawienia Maryi przeciw mocy Szatana

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem