Nowy numer! zamów teraz
środa, 03 marzec 2021 09:10

Znaki krzyża.

Napisał
Znaki krzyża.

W symbolice chrześcijańskiej krzyż występuje w wielu różnych formach. Skąd ta różnorodność?

Różnorodność form krzyża może budzić szereg obaw, zwłaszcza u ludzi przywiązanych do jednej z jego form. Rodzi się, przy spotkaniu innych jego wyobrażeń, pytanie o prawidłową interpretację każdej z napotkanych form. Tymczasem w historii Krzyż Jezusa – dwie proste belki skrzyżowane ze sobą – uzupełniano różnego rodzaju dodatkami. Niektóre zaś narzucili sami prześladowcy, krzyżując męczenników na różnych krzyżach. Stąd potrzeba rozpoznawania treści związanych z symboliką danej formy, aby móc dokonać właściwej interpretacji różnych krzyży. Z pewnością wszystkie odnoszą się do jedynego Krzyża – narzędzia zbawienia ludzi, na którym umarł Jezus Chrystus.

Krzyż jako narzędzie tortur w Imperium Rzymskim mógł mieć różną formę: decussata (X – krzyż św. Andrzeja), comissa (T) lub immissa seu capitata (+). Krzyż Jezusa miał dwa elementy stipes (belkę pionową) oraz patibulum (belkę poziomą). Nad głową skazańca umieszczano zwykle tzw. titulus – wypisany na małej desce spis win, za które skazany miał ponieść śmierć na krzyżu. Rozpowszechnienie kultu krzyża w Kościele związane jest z odnalezieniem w IV w.

Krzyża Chrystusowego, tradycyjnie przypisywane św. Helenie. W sztuce sakralnej krzyż pojawił się między II a IV w. W następnych wiekach został wprowadzony do liturgii – krzyżem opatrywano wszystkie przedmioty i budowle związane z kultem chrześcijańskim, a także znaczono nim nagrobki. W architekturze sakralnej na formie krzyża kształtowano poziomy rzut świątyń.

W średniowieczu wprowadzono krzyż do motywów heraldycznych, a w czasach nowożytnych do orderów i odznaczeń. Obecnie jest najpopularniejszym w świecie symbolem religijnym i znakiem cieszącym się ogromnym szacunkiem chrześcijan. W dziejach Kościoła pojawiło się ponad 400 różnych jego form.

Tweet

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Depresja

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem