Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
poniedziałek, 31 marzec 2014 15:40

Masaż Shantala

Napisała
Masaż Shantala

 

-- Czy masaż Shantala, który wywodzi się z tradycji starożytnych Indii, jest niebezpieczny?

 

Technikę tego masażu dla współczesności odkrył francuski położnik Leboyer. Podczas swojego pobytu w Indiach nauczył się „indyjskiego masażu dziecka”, wywodzącego się z medycyny hinduskiej „Ajurweda”. Ten rodzaj masażu proponuje wielu masażystów terapeutów.

 

Propagatorzy masażu Shantala powołują się na różne źródła. Korzystają z indyjskich ksiąg „Wedy”, należących do najstarszych tekstów religijnych i światopoglądowych Indii. Jest ich cztery: 1. „Rigweda” – zawierająca pochwały bożków, które są recytowane; 2. „Samaweda” – zawierająca hymny na cześć bożków, które są śpiewane; 3. „Atharwaweda” – zawierająca zbiór formuł magicznych i czarów; czarownicy w swoich zaklęciach wymawiają je rozkazującym tonem; 4. „Ajurweda” – zawierająca zbiór formuł używanych przy składaniu ofiar różnym bożkom; Pudżari, czyli bramin składający ofiarę, wymawia je bardzo majestatycznie.

 

Wspólną cechą „Wed” jest ich duchowy charakter, żadna z nich nie jest dziełem czysto świeckim. Każdy gest i czyn ma tam duchową interpretację. Być może masaż Shantala – skoro powołuje się na „Ajurwedę” – w swej oryginalnej praktyce jest połączony z zastosowaniem formuł ofiarowania pacjenta jakiemuś bożkowi, który jest czczony jako odpowiedzialny za zdrowie.

 

Jeżeli praktycy masażu Shantala powołują się na „Ajurwedę”, to radziłabym być czujnym, by podczas ćwiczeń nie przechodzić do wedyjskich rytuałów. Jednak co do tego, z jaką formułą ofiarną lub z jakimi rytuałami związana jest praktyka masażu Shantala, nie mam szczegółowych informacji. Dzisiaj jest moda na identyfikowanie rozmaitych bożków z różnymi „energiami”, określanymi często jako energie czy moce kosmiczne itp. Ale mam wątpliwości, czy w masażu Shantala rzeczywiście wchodzi w grę jakaś formuła „Ajurwedy”, czy też stosowane są inne techniki praktykowane we współczesnej fizykoterapii, a powoływanie się na jego wedyjskie źródło ma tylko na celu nadanie reklamie większej atrakcyjności.

 

Jakby niepatrzeć, każdy poddający się ćwiczeniom opartym na pogańskich księgach i ich rytuałach musi wiedzieć, że mogą mieć one związek z magią lub innego typu praktykami okultystycznymi. Tu dla przykładu zacytuję wedyjską metodę „leczenia” żółtej febry według „Atharwawedy” (rozdział V, wiersz 2-28): O gorączko, czynisz żółtymi tych, których palisz, jak ogień. Obyś straciła swój wigor! Precz stąd, precz! Poszukaj sobie dziką dziewczynę i zrób, by poczuła twoje pieczenie. Obce tereny należą do ciebie, nasz kraj do ciebie nie należy. O gorączko, idź precz wraz z twoim bratem swędzeniem; z twoją siostrą kaszlem; z twoim kuzynem swędzeniem – idź precz do obcej ziemi! Tego typu zaklęcia wypowiadane w języku sanskryckim mógłby ktoś traktować jako modlitwę. A spotkałam się już w Polsce z reklamą zabiegów właśnie w oparciu o „Atharwawedę”.

 

Niestety, wiele jest reklam różnych ćwiczeń: dla zdrowia, relaksu, umysłowego doskonalenia itp., z zastosowaniem mantry w nieznanym u nas języku, bez podania ćwiczącym znaczenia wymawianych słów lub z podaniem znaczenia niezgodnego z prawdą. Dlatego przy podejmowaniu tego typu ćwiczeń trzeba zachować dystans do ich niechrześcijańskiej filozofii, by nie paść ofiarą duchowości demonicznej, chociażby reklama była piękna i atrakcyjna. Człowiek ma nie tylko ciało do udoskonalania, ale też duszę, której nie powinien narażać na profanację i desakralizację.
 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:38
Tweet
S. Michaela Zofia Pawlik OP

 misjonarka, znawca kultury i religii Indii

Najnowsze od S. Michaela Zofia Pawlik OP

3 komentarzy

 • Link do komentarza Sylwia niedziela, 13 marzec 2016 20:48 napisane przez Sylwia

  A jednak ja wylądowałam u egzorcysty

  Raportuj
 • Link do komentarza Szczurek sobota, 17 maj 2014 23:22 napisane przez Szczurek

  Siostra chce za wszelką cenę napisać cos na temat o którym nie ma pojęcia. Masaż shantala to zabieg czysto fizyczny bez żadnych duchowych dodatków. Ayurveda to po prostu tradycyjna indyjska wiedza medyczna i nie ma nic wspólnego z 4 klasycznymi Wedami: Rigvedą (zbiór hymnów ku czci różnych bóstw), Samavedą (wybór hymnów z Rigvedy, dobranych do konkretnych obrzędów)Yadźurvedą (zbiór formuł używanych podczas obrzędow) i Atharwaveda (zbiór zaklęć "na różne okazje"). Siostra myli Yadźurvedę z Ayurvedą, a krytykę odnosi do zaklęć z Atharwavedy. Pogratulować wiedzy "znawcy kultury i religii Indii" (zwłaszcza, że takie podstawowe rzeczy jak podział Wed można znaleźć w każdej encyklopedii)
  Redakcjo, nie kompromitujcie się takimi "znawcami"

  Raportuj
 • Link do komentarza Renata niedziela, 04 maj 2014 11:44 napisane przez Renata

  "Jednak co do tego, z jaką formułą ofiarną lub z jakimi rytuałami związana jest praktyka masażu Shantala, nie mam szczegółowych informacji." - a może po prostu z żadnymi? Dla uspokojenia powiem, że spotkałam się kilka razy z tym masażem i zawsze dotyczył on tylko i wyłącznie łagodnego sposobu dotykania i masowania dziecka, które miało na celu uspokojenie i nawiązanie bliskości. Nigdy nie było mowy o żadnym śpiewie czy dodatkowych czynnościach, które mogłyby mieć charakter rytualny.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

Rozmowy z egzorcystami II

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions