Nowy numer! zamów teraz
poniedziałek, 04 sierpień 2014 11:45

W obronie Maryi

Napisał
W obronie Maryi

 

 

Książka Zatwardnickiego stanowi zbiór odpowiedzi na pięćdziesiąt pytań, zarzutów i wątpliwości kierowanych pod adresem katolickiej doktryny maryjnej. Tym samym formą nawiązuje do wcześniejszej publikacji autora – „Katolickiego pomocnika towarzyskiego”, w którym „pojedynkował się” on w obronie fundamentalnych prawd wiary i przekonań Kościoła. Zarówno tytuł książki, jak i przyjęte przez autora motto (przypisywany bł. Janowi Dunsowi Szkotowi akt strzelisty) ukierunkowują lekturę książki, która ma z jednej strony sławić Maryję, a z drugiej – bronić Jej godności. Publicysta, znany z ciętego humoru, zawsze skrzącego się od polemicznych fechtunków, i tym razem nie zawiódł. Emocjonalny charakter obrony ukochanej Matki podkreśla żywy styl dysputy, wywołanej ciężkiego kalibru zarzutami podnoszonymi przez krytyków czcicieli Najświętszej Panny.

 

Lista zarzutów zdaje się wyczerpywać arsenał nieprzyjaciół Matki Bożej. Omawiane kwestie dotyczątematów z obszarów doktryny maryjnej (wszystkie dogmaty z akcentem na Niepokalane Poczęcie), kultu i pobożności. W powstałym w ten sposób kompendium, zawierającym odpowiedzi na antykatolickie prowokacje, można więc widzieć swego rodzaju „Maryjny pomocnik towarzyski”, przydatny gdy przygotowujemy się do dyskusji z chrześcijanami innych wyznań.

 

Przy czym – co należy wyakcentować – książka jest wartościową pozycją również dla samych katolików. Nawet dla już zdeklarowanych czcicieli Maryi jej lektura może stać się okazją do pogłębienia wiedzy, a może swoistym wyzwaniem, bowiem Zatwardnicki nie boi się poruszać po tych obszarach teologii, gdzie dziś mało kto się zapuszcza – na przykład teologii przebóstwienia, której poświęcił jeden z rozdziałów. Należy docenić zarówno śmiałość niektórych stwierdzeń autora, jak i odwagę w podejmowaniu polemiki. Zatwardnicki nie idzie na łatwiznę, a gdy pojawia się problematyczna kwestia, nie ucieka w umiarkowane wypowiedzi Magisterium, ale odwołuje się chętnie również do największych „oszołomów” maryjnych: św. Maksymiliana Kolbego, św. Ludwika czy św. Alfonsa Liguori.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:39
Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

  • asystent egzorcysty ks. Ubalda Aruanno w diecezji Bari we Włoszech

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

Pierścień Atlantów. Zdradliwa moc amuletów

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem