Nowy numer! zamów teraz

 

wtorek, 30 wrzesień 2014 23:11

Szatan czy szatan?

Napisał 
Szatan czy szatan?

 

-- Dlaczego w „Miesięczniku Egzorcysta” słowo „Szatan” pisane jest dużą literą Niepokoi mnie to, bo w różnych książkach stosowana jest mała litera.

 

Rada Języka Polskiego uznała, że słowo „szatan” można potraktować jako zarówno nazwę własną, jak i rzeczownik pospolity oraz niejednostkowy. W ten sposób zrównano je z „aniołem”. Skoro mówimy o aniołach, to możemy także mówić o szatanach. Wydaje się to logiczne. Jednakże z teologicznego punktu widzenia używanie pisanego.

 

Pełna treść odpowiedzi w drukowanej wersji Miesięcznika Egzorcysta

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 wrzesień 2014 23:16
Tweet
dr Roman Zając

 

biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

W naszej księgarni

 • thumbGdy wydawać się będzie, że zło już zwyciężyło, będzie to znak nadejścia mojej godziny, kiedy Ja, w sposób cudowny, zrzucę z tronu nadętego pychą i przeklętego na wieki Szatana (Objawienie w Quito, 1619)
 • thumbBóg miłosierny i Bóg sprawiedliwy to ten sam Bóg. Miłosierdzie nie anuluje sprawiedliwości, dlatego nie jest błędem, gdy mówimy, że Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze – pisze w najnowszym numerze „Miesięcznika Egzorcysta” Artur Winiarczyk, redaktor naczelny.
 • thumbTrzeba marzyć, bo to właśnie marzenia zmieniają świat – powiedziała Małgosia Kożuchowska rozpoczynając niezwykłe wydarzenie w jednym z rzymskich kościołów.
 • thumbCzy Jezus mógł się przeziębić? Czy śmiał się i płakał? Czy był wybitnym cieślą? Czy był przystojny?
 • thumbBiblia w rodzinie. Ewangelia dla naszych dzieci to narzędzie do domowego głoszenia Dobrej Nowiny najmłodszym. Z pomocą tej księgi będziemy mogli w każdą niedzielę spędzić czas z naszymi pociechami na czytaniu i rozważaniu Ewangelii, którą właśnie usłyszały lub zaraz usłyszą w kościele. 
 • thumbKsiążka łączy świadectwa 22 przyjaciół i bliskich współpracowników św. Jana Pawła II; przyjaciół, którzy o nim nie zapomnieli, którzy mówią o nim jak o żyjącym.
 • thumbO niezwykłym zakonniku z Agnone Polacy usłyszeli dzięki filmom dokumentalnym Michała Kondrata pt. "Jak pokonać Szatana" oraz "Matteo". Teraz do rąk Czytelników trafia książka opisująca losy ojca Matteo (1563-1616). 
 • thumbPrzestałam chodzić do kościoła, chciałam nawet przejść na buddyzm. Ponadto byłam zaczytana w Harrym Potterze, wampirach, „Witch”, oglądałam anime, uwielbiałam rysować mangę– wyznaje w 33 numerze Miesięcznika Egzorcysta, poświęconym fałszywym aniołom, Karolina. Doszło do tego, że Halloween było dla mnie ważniejsze niż urodziny. 
 • thumbNajnowsza książka o krwawych prześladowaniach chrześcijan wlicznych krajach muzułmańskich, głównie w Arabii Saudyjskiej, Syrii, Algierii, Egipcie, Nigerii, Ziemi Świętej, Iraku, Iranie, Pakistanie, Indonezji i Wschodnim Timorze.
 • thumbTytuł książki Jeśli wierzysz, możesz być uzdrowiony odnosi się do Ewangelii wg św. Marka. Ojciec epileptyka prosił Chrystusa o uzdrowienie syna: „jeśli możesz, zlituj się nad nami i pomóż nam!” Jezus odpowiada: „Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy” (Mk 9, 22b-23).

Piszą dla nas

 • publicysta, autor książek o tematyce religijnej, redaktor naczelny serwisu rodzinnego portalu Opoka.pl

 • doktor teologii dogmatycznej KUL

 •  

  biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

Ankieta
Jak podoba Ci się nasza nowa strona?
Jak podoba Ci się nasza nowa strona?
Zaznacz jedną z odpowiedzi