Rekolekcje ME
Nowy numer! zamów teraz 5554
czwartek, 09 luty 2017 16:10

"To była apokalipsa ognia". Islamscy rebelianci napadli na katolicką misję w RŚA

Napisał
Fot. Twitter.com/Tempi_it Fot. Twitter.com/Tempi_it

60 islamskich rebeliantów napadło na miasteczko Bocaranga w Republice Środkowoafrykańskiej oraz znajdującą się w nim misję o. kapucynów. Jeden z ojców mówi, że “to była prawdziwa apokalipsa”. Zwraca też uwagę, że siły ONZ w żaden sposób nie zapobiegły napaści.

Atak był zaskoczeniem dla mieszkańców. W rękach rebelii znajduje się wschodnia część kraju. Tymczasem Bocaranga znajduje się w regionie, który uchodził za bezpieczny. – To była prawdziwa apokalipsa ognia; oenzetowskie siły pokojowe nie stanęły w obronie bezbronnej ludności – mówi o. Robert Wnuk OFM w rozmowie z włoskim “Tempi”.

– Po tym, jak usłyszałem kule uderzające w bramę naszej misji, wyszedłem naprzeciw napastnikom. Oczywiście bałem się, ale pozostanie w pokoju na nic by się nie zdało. Liczyłem, że przyszli przede wszystkim kraść, i tak też było – opowiada pracujący w w RŚA od 15 lat polski misjonarz. – Apokalipsa ognia trwała cztery godziny i przez ten czas z oenzetowskiej bazy sił pokojowych MINUSCA, gdzie jest 10 tys. żołnierzy, nikt nam nie przyszedł z pomocą. Pojawili się, jak już było po wszystkim, mówiąc ludziom, że zadbają o ich bezpieczeństwo. Jednak tym żołnierzom nikt już nie ufa – mówi o. Wnuk.

Z misji zrabowano pieniądze, komputer, telefony i motocykl. W miasteczku zniszczono też 30 sklepów i spalono dwie ciężarówki. Ludzie schronili się na sawannie. Noc wciąż spędzają w buszu bojąc się, że oprawcy jeszcze powrócą. Instytucje państwa, poza stołecznym Bangi, nigdzie nie działają, nie obowiązuje żadna władza. – Celem ataku było zniszczenie ekonomii naszego miasta i zepchnięcie ubogiej ludności do jeszcze większej nędzy – stwierdza kapłan. – Nikt nam nie pomaga. Kobiety rodzą w buszu, bez najmniejszej opieki. Sytuacja jest dramatyczna – informuje o. Robert Wnuk.

Zapewnia jednocześnie, że mimo napiętej sytuacji misjonarze zostaną przy cierpiącej ludności. – Nasza obecność dodaje im odwagi i nadziei, a dzwon bijący codziennie na Anioł Pański jest znakiem tego, że nie są sami – podkreśla o. Wnuk.

Gosc.pl

Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Jezus na stadionie (niżej)

Nasze książki

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbPOZNAJ PISMOŚWIĘTE I UCZ SIĘ ANGIELSKIEGO! Polsko-angielskie opowieści biblijne Starego i Nowego Testamentu dla dzieci i młodzieży to wyjątkowa książka, która pozwala jednocześnie poznawać w przystępny sposób Biblię oraz uczyć się języka angielskiego i polskiego oraz ich wymowy.  WYSYŁKA 30 MARCA 2017
 • thumbJak sobie radzić w trudnych chwilach na podstawie ośmiu historii biblijnych
 • thumbLudzkość nie przechodzi przez kolejne fazy rozwoju niczym pociąg przejeżdżający przez stacje; jako coś żywego, ma ona ten przywilej, że jest w ciągłym ruchu i nigdy nie zostawia niczego za sobą. W pewnym sensie jesteśmy nadal tym, czym byliśmy kiedyś.
 • thumbHistorie ludzi, w których życiu Jezus uczynił cuda
 • thumbSzkaplerz, który uzdrawia - zielony szkaplerz Maryi Książka ze szkaplerzem.
 • thumbModlitwy do  Matki Bożej Rozwiązującej Węzły
 • thumbModlitewnik w poręcznym, kieszonkowym formacie zawiera opis objawień w Fatimie oraz szczegółowe wyjaśnienie nabożeństwa, o które prosiła Matka Boża. Ponadto w modlitewniku znajdują się nowenny i litanie do Matki Bożej Fatimskiej. 
 • thumbModlitewnik Gorzkie Żale
 • thumbModlitewnik w poręcznym formacie zawiera życiorys świętego Brata Alberta Chmielowskiego oraz rozważania drogi krzyżowej w oparciu o teksty Pisma Świętego oraz refleksje Brata Alberta. 
 • thumbŚw. Antoni Padewski. Orędownik we wszystkich sprawach.

Piszą dla nas

 • socjolog, adiunkt w Katedrze
  Nauk Społecznych
  Uniwersytetu Medycznego
  w Poznaniu

 • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

 • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Ankieta
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Zaznacz jedną z odpowiedzi
Uwolnieni od złego

Już 31 pozycji


Powered by JS Network Solutions