Rekolekcje z o. Mihovilem
Nowy numer! zamów teraz 6059
poniedziałek, 26 czerwiec 2017 15:06

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: odrzucenie osobowego diabła to herezja

Napisał
Fot. YouTube Fot. YouTube

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz nie ma wątpliwości: twierdząc, że diabeł jest jedynie „figurą symbolizującą zło”, generał jezuitów dopuszcza się herezji. Duchowny i teolog wyraźnie podkreślił, iż wiara w osobowe istnienie diabła jest jasno wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Ks. prof. Bortkiewicz ma również poważne zastrzeżenia odnośnie radykalizmu feministycznego oraz teologi wyzwolenia, które popiera o. Sosa.

Teolog i wykładowca akademicki ks. Paweł Bortkiewicz w ostrych słowach uderza w teorie głoszone przez o. Arturo Sosę. – Odrzucenie osobowego istnienia diabła jest w sprzeczności z doktryną Kościoła wyrażoną zupełnie jasno w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Trzeba więc powiedzieć, że – choć to brzmi szokująco – generał Towarzystwa Jezusowego dopuszcza się herezji – przypomina ksiądz, odsyłając do odpowiednich fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dodaje także, że odrzucenie wiary w istnienie diabła jako osobowego bytu podważa jednocześnie sens zbawczej ofiary Chrystusa. – Jeśli bowiem zło ma jedynie charakter socjologiczno-społeczny, to drogą wyzwolenia ze zła jest czyn społeczny czy polityczny, a nie ma potrzeby oddawania przez Boga swojego życia na krzyżu – tłumaczy.

W ocenie księdza profesora gros problemów o. Sosy wynika z jego sympatii dla teologii wyzwolenia i  generalnie dla myśli marksistowskiej, niemożliwej do pogodzenia z wiarą w Boga. – Jeśli podważam prawdziwość Słowa, kwestionując jego znaczenie, jak robili to marksistowscy religioznawcy, to w istocie podważam fundamenty swojej wiary i kwestionuję własne chrześcijaństwo. To zdanie o. Sosy wprawia mnie w fundamentalne zakłopotanie, bo wciąż na nowo zadaję sobie pytanie, z kim mam do czynienia. Z religioznawcą marksistowskim czy człowiekiem wierzącym? – pyta ks. Bortkiewicz. – W efekcie wyzwolenie z grzechu nabiera charakteru wyłącznie politycznego, a przestaje być przemianą, nawróceniem człowieka, realnym wyzwoleniem z grzechu – dodaje teolog.

Również słowa Sosy dotyczące prób usprawiedliwiania przystępowania do Eucharystii osób żyjących w grzechu ciężkim (rozwodnicy w pozamałżeńskich związkach) czy nawoływanie do obsadzania urzędów kościelnych kobietami są, jak podkreśla ks. Bortkiewicz, niezgodne z nauczaniem Kościoła. Pomysły takie jak kapłaństwo kobiet są niedorzeczne, albowiem „tak jak nie da się zmienić organizmu męskiego w żeński czy kobiecego w męski, tak nie da się zmienić jednoznacznej decyzji Chrystusa, który kapłanami ustanowił jedynie mężczyzn”. – Mamy tutaj do czynienia z dostosowaniem się do radykalnego myślenia feministycznego, które ujmuje kobiecość z jej otwarciem na macierzyństwo jako podlegające opresji, z której należy je wyzwolić. Drogą tego wyzwolenia jest zrównanie kobiety w jej wszystkich rolach społecznych i kulturowych z mężczyzną – podkreśla ks. Bortkiewicz.

Kontrrewolucja.net, pch24.pl

Tweet

1 komentarz

 • Link do komentarza mc poniedziałek, 03 lipiec 2017 01:53 napisane przez mc

  Skoro wszystko mamy w katechizmie, to po licho ksiadz Bortkiewicz i jemu podobni zajmuje sie teologia? Co do argumentu, ze "Chrystus ustanowil kaplanami mezczyzn" to i owszem! Mezczyzn mial za apostolow ale zydow... nie Polakow...

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

gif opowiesci biblijne2

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.
 • thumbKsiążka  jest poświęcona najstarszym objawieniom maryjnym  uznanym przez Kościół, jakimi są objawienia Matki Bożej z Guadalupe oraz sanktuarium w Meksyku, do którego pielgrzymuje 12 milionów osób rocznie.
 • thumbLa Salette - Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej
 • thumbReiki
 • thumbReiki
 • thumbDwie książki Eli Wrotek w pakiecie.
 • thumbKsiążka jest podstawową pomocą dla każdego, kto chce uczynić słowo Boże stałym, codziennym towarzyszem swojego życia oraz chce je rozważać według klucza roku liturgicznego. Książka zawiera pełny tekst Ewangelii na każdy dzień 2018 roku oraz odnośniki do czytań biblijnych na dany dzień. 

Piszą dla nas

 • filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu

 •  

  biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

 • dziennikarz, autor książek, reportaży i słuchowisk o Janie Pawle II

Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions