wtorek, 20 marzec 2018 01:07

W obronie ks. prof. Stańka

Napisał

Zastanawiam się czy ks. prof. Edward Staniek powiedział coś złego, mówiąc o Franciszku: "Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska"

W Ewangelii wg św. Mateusza (rozdział 18) Chrystus mówi tak:

"Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego."

Po pierwsze to ks. Staniek modli się o to, żeby papież dostąpił zbawienia (Dom Ojca jest synonimem nieba), chociaż najpierw mówi o jego nawróceniu się. Chrystus też powiedział do Piotra "nawróciwszy sięutwierdzaj braci twoich” (Łk 22, 32)". Skoro więc Piotr mógł zbłądzić (w przeciwnym wypadku nie miałoby sensu, żeby się miał nawracać) to może każdy papież. Po drugie życie doczesne czyli np. jego długość czy jakość nie są najważniejsze, ponieważ najważniejsze jest życie wieczne w jedności z Bogiem. Dlatego wszystko trzeba rozważać biorąc pod uwagę tę najważniejszą perspektywę. Po trzecie ks. Staniek nie nawołuje do przyspieszonej śmierci z rąk ludzkich, co byłoby złem, ale z ręki Boga, który ma do tego prawo. Ks. Staniek zdaje się więc na wolę Boga o ewentualnym przyspieszeniu śmierci papieża. Biorąc pod uwagę perspektywę zbawienia jako najważniejszą, zakładając, że papież popełnia zło (błędy, o których mówi ks. Staniek), wcześniejsza śmierć mogłaby (bądź przerwałaby) przerwać czynione zło i zgorszenie (świętokradzkie przyjmowanie Komunii Świętej przez ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych), a tym samym mniej obciążyć winą papieża. W rezultacie byłoby to dobrem dla niego, ponieważ mniej by miał do odpokutowania w czyśćcu, a być może uratowałby swoją duszę od wiecznego zatracenia. A zatem nieco krótsze życie na ziemi byłoby niczym w porównaniu z potępieniem czy karą w czyśćcu (jak wiadomo kary tam są srogie).
Chrystus zdaje się też wskazywać na to, że lepiej dla człowieka umrzeć (przedwcześnie!) śmiercią nienaturalną ("temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza") tu na ziemi niż siać zgorszenie. Podobnie lepiej wejść do królestwa niebieskiego bez ręki, oka bądź, na zasadzie analogii, wcześniej niż być wrzuconym w ogień wieczny.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2018 01:47
dr Mariusz Błochowiak

Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

2 komentarzy

 • Link do komentarza unigenitus sobota, 14 kwiecień 2018 10:22 napisane przez unigenitus

  Dziwię się że taka wypowiedz jest publikowana na tym portalu. chyba redaktor zaspał.

  Raportuj
 • Link do komentarza Maria sobota, 31 marzec 2018 09:43 napisane przez Maria

  Papież jest źródłem zgorszenia?
  Pycha przemawia przez Was.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

 • redaktor tygodnika
  „Echo Katolickie”

 • adiunkt w katedrze Teologii Moralnej i Ekumenicznej KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions