poniedziałek, 26 marzec 2018 06:40

Profanacja wnętrza sakralnego u dominikanów

Napisał

W kościele w prezbiterium u dominikanów na Placu Ofiar Katynia 1 w Szczecinie odbył się koncert świeckiej muzyki jazzowej „Jazz na niedzielę” w ramach Szczecin Jazz Festiwal w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej.

Kościół jest przestrzenią sakralną, czyli wyjętą z użytku świeckiego, a przeznaczoną do sprawowania kultu Bożego. Dopuszczanie koncertów muzyki świeckiej jest profanacją wnętrza sakralnego i należy przeciwko temu protestować. Świeccy wierni winni zwracać uwagę duchownym, którzy dopuszczają się takiej profanacji.

Kościół jest miejscem świętym wyjętym z użytku świeckiego, jest przestrzenią, w której oddajemy cześć Bogu. W kościołach mogą być wykonywane koncerty, ale tylko muzyki religijnej, nieświeckiej. Na przykład nie wolno w kościołach grać symfonii Mozarta, Beethovena, ale już ich msze, oratoria, motety - tak. Muzyka wykonywana w kościołach powinna być nieświecka, powstała dla chwały Bożej i doskonała w formie. Nie wolno wnętrza sakralnego wykorzystywać do spotkań pozareligijnych.

Świeckie koncerty w kościołach są współczesną świecką desakralizacją przestrzeni sakralnej poprzez wprowadzenie profanum, które możemy obserwować w kościołach na Zachodzie Europy. Nie przyzwalajmy na degenerację, która niszczy Kościół katolicki na Zachodzie.

Tego samego dnia, kiedy był koncert, czytany był następujący fragment Ewangelii... "Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: "Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!" Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: "Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie"."

W instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej (https://ekai.pl/wp-content/uploads/2017/10/Instrukcja-Konferencji-Episkopatu-Polski-o-muzyce-kos%CC%81cielnej.docx) czytamy:

"Przy organizowaniu koncertów ewangelizacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność teologiczną tekstów śpiewów oraz na to, by nie było w kościele promowania muzyki świeckiej."

Pamiętajmy o słowach Sługi Bożego abp. Fultona Sheena:

"Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To wasze zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. Wasza misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!"

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 marzec 2018 21:13

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

  • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

  • kulturoznawca, asystent Ruchu Czystych Serc, autor prezentacji „Odebrać dzieciom niewinność?”

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions