czwartek, 10 maj 2018 15:57

Św. Tomasz - skąd pochodzi skuteczność działania mistrzów magii

Napisał

Św Tomsz z Akwinu, Summa Contra Gentiles:
Księga III, Rozdział 105: "SKĄD POCHODZI SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA MISTRZÓW MAGII
[..] Jest zatem jasne, że skuteczność sztuk magicznych,
posługujących się tymi figurami, by wywołać pewne skutki, nie pochodzi od czynnika działającego z konieczności natury, lecz od jakiejś substancji intelektualnej, działającej przez intelekt. Okazuje to samo i nazwa, którą tym figurom się nadaje, nazywając je symbolami. Symbol bowiem jest to znak. Przez to rozumiemy, że posługują się tymi figurami tylko jako znakami, okazywanymi jakiejś naturze obdarzonej intelektem.
[...] Tymi słowami Porfiriusz opisuje dostatecznie jasno niegodziwość szatanów, z których pomocy korzystają sztuki magiczne. I tylko tego nie można przyjąć, że mówi, iż ta niegodziwość jest dla szatanów naturalna.
Rozdział 108 "Jeśli w szatanach niegodziwość nie płynie z natury, a wykazaliśmy [III, 106], że szatani
są źli, musi stąd wynikać, że zła jest ich wola."

Ks.dr Grzegorz Strzelczyk:
"Bo czary nie działają. Przekleństwo nie działa"

- " My nie powinniśmy się cieszyć, że mamy taką wielką wiarę, że ludzie wierzą u nas w działanie szatana, tylko martwić, że mają taką marną, iż wierzą w czary..." (Ta marna wiara św. Tomasza...)

"Przecież jako teologowie mamy sporą odpowiedzialność za czystość doktryny…" (No właśnie, gdzie ta odpowiedzialność u ks. Strzelczyka, kiedy wypowiada się nieodpowiedzialnie w temacie, na którym się nie zna i sieje zamęt wśród wiernych?)

"Problem polega na tym, że my funkcjonujemy w świecie, w którym absolutnym priorytet ma doświadczenie indywidualne i jego prywatna interpretacja." (właśnie, głoszenie swoich prywatnych poglądów zamiast odwołania się do nauki Kościoła)

"Benedykt XVI próbował zdiagnozować jeden z wymiarów kryzysu współczesności mówiąc o tym, że jeśli odrzucimy element racjonalny w wierze, to się nie pozbieramy. A my mamy do czynienia z antyracjonalnym podejściem stosowanym w sposób wręcz heroiczny." (Biedny, antyracjonalny św. Tomasz)

"Mnóstwo ludzi boi się wejść do chińskiej restauracji, bo się do nich diabeł przyklei" (Mnóstwo? Ktoś zna taką osobę?)

"Co stoi za przekonaniem, że przekleństwo albo czary działają? Żeby modlitwa albo błogosławieństwo zadziałały, prosimy Boga, o pożądany skutek. Jeżeli wierzymy, że działa przekleństwo, to na jakim mechanizmie? Że nasz dobry Bóg sprawia skutek, kiedy przeklinam? Wątpię. Że skutek sprawia Szatan?" (Odsyłamy do św. Tomasza po wyjaśnienia)

Módlmy się za wszystkich kapłanów, aby zawsze wiernie głosili jedyną, prawdziwą naukę.

Wywiad z ks. Strzelczykiem.
(http://gosc.pl/doc/4706614.Ks-Strzelczyk-Diabel-jako-zrodlo-teologiczne-Nigdy)

Ostatnio zmieniany czwartek, 10 maj 2018 16:01
dr Mariusz Błochowiak

Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions