Nowy numer! zamów teraz
środa, 01 lipiec 2015 00:10

Tajemnica Guadalupe

Napisał
Tajemnica Guadalupe

 

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem pielgrzymkowym na kuli ziemskiej. Oblicza się, że każdego roku przybywa do niego około 20 milionów ludzi z całego świata. Co ich tam przyciąga? Odpowiedź na to pytanie mieści się na 20 475 centymetrach kwadratowych płótna z agawy. Tyle właśnie wynosi powierzchnia obrazu Madonny z Guadalupe, który pojawił się w meksykańskiej stolicy w niezwykłych okolicznościach 12 grudnia 1531 r. Ów wizerunek Maryi sprawił, że w błyskawicznym czasie dokonała się ewangelizacja Ameryki Łacińskiej. O ile terytorialnego podboju Meksyku dokonał zuchwały i okrutny Hernán Cortés, o tyle duchowo Indian zjednał obraz łagodnej i pokornej Służebnicy Pańskiej. Najeźdźcy mogli opanować ziemie czerwonoskórych, lecz ich serca zdobyła Maryja – jednak nie dla Korony Hiszpańskiej, a dla nowej wiary. Meksykanie pozostają Jej wierni do dziś. Pojawienie się niezwykłego wizerunku Najświętszej Maryi Panny stało się impulsem do narodzin nowego narodu, który utworzyły dwa ludy i tradycje – hiszpańska oraz indiańska. Obraz Dziewicy z Guadalupe tak ściśle łączy się z dziejami Meksyku, iż nie sposób wyobrazić sobie historii tego kraju bez owego płótna. Co więcej, można go wręcz traktować jako akt założycielski nowej cywilizacji latynoamerykańskiej. O niesamowitej, wręcz oszałamiającej popularności obrazu, która utrzymuje się od niemal pięciu stuleci, decydują zarówno jego treść, jak i forma. Przesłanie zawarte zostało na zwykłej indiańskiej opończy (płaszczu bez rękawów z kapturem). Do milionów ludzi na całym globie przemawia utrwalony przekaz o zwycięstwie cywilizacji życia i miłości nad cywilizacją śmierci. Równie ważna (zwłaszcza dla ludzi współczesnych, dla których największym autorytetem pozostaje nauka) jest forma owego wizerunku. Zawiera ona wiele tajemnic, które ujawniły się przed nami dopiero w ostatnim czasie na skutek odkryć naukowych i rozwoju technologicznego. Oto obraz pełen zagadkowych fenomenów, stanowiących dla badaczy nie lada wyzwanie. Wspólnie z fotografem Januszem Rosikoniem postanowiliśmy ruszyć tym tropem i napisać książkę o sekretach Guadalupe. W Meksyku liczni uczeni byli przewodnikami wtajemniczającymi nas w  guadalupiańskie sekrety. Wielu przedstawicieli nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych zaznajamiało nas z wynikami swych badań. Przyniosły one szereg niespodziewanych odkryć, które są niewytłumaczalne w świetle dotychczasowej wiedzy naukowej. Dzięki nim próbowaliśmy rozkodować szyfr ukryty na płótnie sprzed stuleci i poznać jego tajemnice. Tak powstała książka, w której przenikają się historia i religia, archeologia oraz kulturoznawstwo, matematyka i geografia z astronomią. Dzięki bogato ilustrowanej szacie (około 300 kolorowych zdjęć) można nie tylko przeczytać o niezwykłych elementach tej egzotycznej rzeczywistości, ale zobaczyć je w różnych ujęciach.

 

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń,

„Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”,

Izabelin-Warszawa 2015.

w twardej oprawie,

ma 279 stron.

 

Kup wydanie papierowe  Kup e-wydanie 

Zamów prenumeratę 

 

 

Tweet
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • specjalizuje się w duchowości karmelitańskiej, szczególnie w dziełach św. Teresy od Jezusa jako współtłumacz i komentator poprzez konferencje, rekolekcje i wykłady.

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • teolog, konsultant ds. sekt i ruchów religijnych

Rozmowy z egzorcystami II

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem