środa, 01 lipiec 2015 00:10

Tajemnica Guadalupe

Napisał

 

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem pielgrzymkowym na kuli ziemskiej. Oblicza się, że każdego roku przybywa do niego około 20 milionów ludzi z całego świata. Co ich tam przyciąga? Odpowiedź na to pytanie mieści się na 20 475 centymetrach kwadratowych płótna z agawy. Tyle właśnie wynosi powierzchnia obrazu Madonny z Guadalupe, który pojawił się w meksykańskiej stolicy w niezwykłych okolicznościach 12 grudnia 1531 r. Ów wizerunek Maryi sprawił, że w błyskawicznym czasie dokonała się ewangelizacja Ameryki Łacińskiej. O ile terytorialnego podboju Meksyku dokonał zuchwały i okrutny Hernán Cortés, o tyle duchowo Indian zjednał obraz łagodnej i pokornej Służebnicy Pańskiej. Najeźdźcy mogli opanować ziemie czerwonoskórych, lecz ich serca zdobyła Maryja – jednak nie dla Korony Hiszpańskiej, a dla nowej wiary. Meksykanie pozostają Jej wierni do dziś. Pojawienie się niezwykłego wizerunku Najświętszej Maryi Panny stało się impulsem do narodzin nowego narodu, który utworzyły dwa ludy i tradycje – hiszpańska oraz indiańska. Obraz Dziewicy z Guadalupe tak ściśle łączy się z dziejami Meksyku, iż nie sposób wyobrazić sobie historii tego kraju bez owego płótna. Co więcej, można go wręcz traktować jako akt założycielski nowej cywilizacji latynoamerykańskiej. O niesamowitej, wręcz oszałamiającej popularności obrazu, która utrzymuje się od niemal pięciu stuleci, decydują zarówno jego treść, jak i forma. Przesłanie zawarte zostało na zwykłej indiańskiej opończy (płaszczu bez rękawów z kapturem). Do milionów ludzi na całym globie przemawia utrwalony przekaz o zwycięstwie cywilizacji życia i miłości nad cywilizacją śmierci. Równie ważna (zwłaszcza dla ludzi współczesnych, dla których największym autorytetem pozostaje nauka) jest forma owego wizerunku. Zawiera ona wiele tajemnic, które ujawniły się przed nami dopiero w ostatnim czasie na skutek odkryć naukowych i rozwoju technologicznego. Oto obraz pełen zagadkowych fenomenów, stanowiących dla badaczy nie lada wyzwanie. Wspólnie z fotografem Januszem Rosikoniem postanowiliśmy ruszyć tym tropem i napisać książkę o sekretach Guadalupe. W Meksyku liczni uczeni byli przewodnikami wtajemniczającymi nas w  guadalupiańskie sekrety. Wielu przedstawicieli nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych zaznajamiało nas z wynikami swych badań. Przyniosły one szereg niespodziewanych odkryć, które są niewytłumaczalne w świetle dotychczasowej wiedzy naukowej. Dzięki nim próbowaliśmy rozkodować szyfr ukryty na płótnie sprzed stuleci i poznać jego tajemnice. Tak powstała książka, w której przenikają się historia i religia, archeologia oraz kulturoznawstwo, matematyka i geografia z astronomią. Dzięki bogato ilustrowanej szacie (około 300 kolorowych zdjęć) można nie tylko przeczytać o niezwykłych elementach tej egzotycznej rzeczywistości, ale zobaczyć je w różnych ujęciach.

 

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń,

„Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”,

Izabelin-Warszawa 2015.

w twardej oprawie,

ma 279 stron.

 

Kup wydanie papierowe  Kup e-wydanie 

Zamów prenumeratę 

 

 

Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor teologii, od 2015 r. egzorcysta diecezji San Severo i archidiecezji Foggia

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions