jtemplate.ru - free extensions for joomla
jtemplate.ru - free extensions for joomla
sklep

Kuźnia

środa, 25 czerwiec 2014 07:06 Napisała 

 

Każdy z nas niejednokrotnie staje na rozdrożu dróg, potrzebuje Przewodnika by dojść bezpiecznie do celu. Często zadajemy sobie pytania o życie, śmierć i wieczność. Odpowiedzi na nie można szukać w wielu miejscach, jednakże jednym z najlepszych źródeł jest ostatnie dzieło założyciela Opus Dei.

 

Kuźnia jest właściwie zbiorem 1055 myśli św. Josemarí Escrivá podzielonych na trzynaście rozdziałów (Olśnienie, Walka, Porażka, Pesymizm, Potrafisz!, Ponownie walczyć, Powstać, Zwycięstwo, Praca, Tygiel, Wybór, Płodność). Choć niektóre z nich mają cechy autobiografii, wszystkie ukierunkowane są na Czytelnika, jego życie i wiarę. Stanowią wskazówki, drogowskazy na drodze miłości Boga i Człowieka. Droga, jaka widoczna jest w całym dziele charakteryzuje się coraz głębszą relacją do Chrystusa, coraz większym utożsamianiem się z Nim. Ważne miejsce w rozważaniach znajduje Maryja, która w każdym rozdziale stanowi dla wierzącego pomoc i ochronę.

 

Nie jest to książka łatwa. Nie przynosi owocu przeczytanie jej w kilka kolejnych wieczorów. Jest to natomiast Przewodnik, który ma towarzyszyć człowiekowi każdego dnia życia. Zawarte w nim myśli stanowią bardziej punkty do rozważania, by zmieniać swoje życie zgodnie z Bożym planem. Każdy człowiek niezależnie do powołania i doskonałości w życiu duchowym, w każdej sytuacji życiowej znajdzie na kartach Kuźni pomoc, pocieszenie i radość. Wiele myśli opartych jest o Pismo Święte bądź zawiera bezpośrednie z niego cytaty, zaś dołączenie na marginesach odpowiednich sigli pozwala jeszcze mocnej dostrzec Boga, który poprzez św. Josemarie prowadzi nieraz krętymi ścieżkami.

 

Dzieła tego nie trzeba, a może bardziej nie należy czytać kolejno kartka po kartce. Zamieszczony na końcu indeks rzeczowy pomaga w odnalezieniu drogowskazu, myśli potrzebnej w danej okoliczności i danym wydarzeniu. Najowocniej dla duszy będzie każdego dnia, bądź, co kilka dni zagłębiać się w kolejne wskazanie, żyć nimi i dzielić się z bliźnimi. Jednakże Kuźnia nie stanowi tylko lektury duchowej, ale może być także modlitwą, błaganiem i dziękczynieniem zanoszonym do Boga, przez ręce Jego i naszej Matki Maryi.

 

Trudno pisać o dziele tak bogatym duchowo. Najdoskonalej zadanie i sens Kuźni (oraz wcześniejszych dzieł: Droga i Bruzda) oddają słowa Założyciela Opus Dei: „...chciałbym napisać kilka książek pełnych ognia, które obiegłyby świat niczym żywy płomień, udzielając swego światła i żaru ludziom, rozżarzając ich biedne serca, aby ofiarować je Jezusowi, niczym rubiny w Jego królewskiej koronie”.

 

 

Autor:   Św. Josemaria Escriva
Wydanie:    Pierwsze
Data wydania:    2014
Oprawa:    Twarda
Liczba stron:    272
Czytany 204 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 czerwiec 2014 07:20
Tweet
Klaudia Karwacka

Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najnowsze artykuły

Szukaj...