Nowy numer! zamów teraz
środa, 09 lipiec 2014 21:54

Aby pokonać ZŁO

Napisał
Aby pokonać ZŁO

 

Film pokazuje, że sfera duchowa w życiu odgrywa najważniejszą rolę i że każdy dzień zaczęty od modlitwy jest inny – bardziej osłonięty Bożą łaską w walce ze złem.

 

Jak mówi List do Efezjan: „Na koniec bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich. Dlatego przywdziejcie pełną zbroję Bożą, abyście się zdołali przeciwstawić w dzień zły i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki], przepasawszy biodra wasze prawdą i przyoblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże – wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie najusilniej i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta otworzę, by jawnie i swobodnie głosić tajemnicę Ewangelii” (Ef 10, 10 – 20).

 

Dzięki temu dokumentowi łatwiej zrozumieć, że walka ze złem dotyczy wielu aspektów, z których w pierwszym rzędzie wpływ ma otoczenie i nasze osobiste negatywne strony. W walce ze złem nie można zatem zdać się na własne siły. Potrzebna jest mocy z Góry, bo kuszenie ma na doprowadzić do śmierci duchowej pozbawiającej szczęśliwości wiecznej. Warto więc podjąć duchową walkę.

 

Pierwszy rozmówca Michała Kondrata, reżysera filmu, G. Amorth podkreślił, że modlitwa o uwolnienie jest modlitwą indywidualną, zaś egzorcyzm jest modlitwą publiczną, a zatem włączającą w tą modlitwę cały Kościół. Podkreślił także, iż w posłudze uwolnienia ważna jest wiara, będąca zaufaniem Boga i łaską. A łaską zawsze staje się modlitwa, więc nie można z niej, podobnie jak z pobożności, zrezygnować. Dlatego dla egzorcyzmów ważna zatem jest wiara w Jezusa Chrystusa (a co za tym idzie posiadanie wiele pokory), modlitwa i post. Tak samo dla poddawanych egzorcyzmom.

 

Z kolei rozmowa z siostrą Angelą Musolessi, tercjarką Zakonu Św. Franciszka i świecka współpracownica o. Gabriela Amortha, podkreśla w tym filmie dokumentalnym, że egzorcyzm jest przytuleniem nieba i ziemi oraz okazywaniem miłosierdzia. Dodała, że potwierdził to Jan Paweł II mówiąc, że miłosierdzie jest też uwalnianiem od złych duchów. Starała się także uświadomić, że każdy człowiek ma charyzmat, czyli dar Boży, który można pogłębiać i rozwijać jedynie przez korzystanie z niego. To Bóg zrobi resztę, jeśli wiara modlącego w Jezusa jest wielka.

 

Reżyser, pojechawszy do San Giovanni Rotondo, wspomniał w swym filmie także o o. Pio, który może być przykładem ufności i gorliwego uciekania się do Matki Bożej. O. Pio zachęcał do częstego korzystania z sakramentów i praktykowania cnót - wiary, nadziei i miłości oraz pokornej modlitwa.

 

Film wzbogacony jest także świadectwem Franceci – osoby dręczonej demonicznie oraz Anny Golędzinowskiej, nawróconej modelki, a także rozmowami z egzorcystą z Arezzo ks. Alvaro Bardelli oraz ojcem Cipriano de Meo – prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, który jest najdłużej posługującym egzorcystą na świecie i którego spowiednikiem był sam o. Pio.

 

Dorota Mazur

 

Michał Kondrat, Jak pokonać Szatana?, film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Michał Kondrat, czas projekcji: 68 minut

 

Film jest dostępny w naszej księgarni ( w specjalnej cenie dla prenumeratorów)

Ostatnio zmieniany środa, 09 lipiec 2014 22:00
Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
  i Fitoterapeutów

 • doktor teologii
  moralnej, katechetka

 • biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu

Rozmowy z egzorcystami

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem