Nowy numer! zamów teraz
niedziela, 03 sierpień 2014 21:09

Widzialne i niewidzialne

Napisał
Widzialne i niewidzialne

 

 

 

Cykl „Widzialne i Niewidzialne, to kilka tomów, które są zbiorem tematycznych audycji zrealizowanych i wyemitowanych w Radiu Plus.

 

 W pierwszej części tomu pierwszego, zatytułowanej „Różaniec”, Jan Budziaszek w różańcu widzi sukces ziemskiego pielgrzymowania, jeśli człowiek swoje życie zawsze będzie każdy dzień przeżywać w łączności z tajemnicami różańca – bo każdego dnia spotykamy się z radościami czy też boleściami, a także doznajemy momentów chwalebnych. Również Madzia Buczek daje świadectwo, że od 3 roku życia odmawia Różaniec. Jest ona świadectwem, że mimo cierpienia i nieuleczalnej choroby można mieć mocną wiarę, a dzięki różańcowi czuje się bliżej związana z Maryją i swoim życiem daje świadectwo poprzez ewangelizowanie w Podwórkowych Kółka Różańcowe, których jest pomysłodawczynią. Audycja podkreśla, że już w 1213 pisano o niej po raz pierwszy i że właśnie ta modlitwa pomogła w bitwach pod Lepanto, Wiedniem i Warszawą.

 

 W Lourdes w 1856 roku Maryja prosiła Bernadettę o modlitwę różańcową, 19 lat później w Gietrzwałdzie również Maryja prosiła o odmawianie Pozdrowienia Anielskiego. Jak mówi Jan Budziaszek – jedna dziesiątka różańca to doskonały prezent dla naszych przyjaciół, który możemy im podarować. „To pięć minut, które chroni nas przed diabłem i czas, w którym Maryja osobiście wstawia się za nami u Swego Syna” – podkreśla muzyk. Z kolei Robert Tekieli stwierdza, że modlitwa różańcowa jest sposobem komunikowanie się z osobą. Różaniec to także najprostszy egzorcyzm.

 

 Audycja daje świadectwo, że w centrum swej duchowości osobistej i apostolskiej Ludwik Grignion postawił kult Maryi. Dał temu wyraz poprzez przybranie drugiego imienia Maria, a do swego nazwiska od nazwy parafii, w której był ochrzczony, dodał Montfort, co miało świadczyć o jego wierności przyrzeczeniom chrzcielnym. Na jego .„Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” wzorował się Jan Paweł II, który z tego dzieła zaczerpnął swoją dewizę „Totus Tuus”. Janseniści walczyli z de Monfortem, ponieważ chcieli przeszkodzić kulcie różańca.

 

 Ta część cyklu powstała jeszcze zanim Jan Paweł II ogłosił Rok Różańca i zanim dopisał Tajemnice Światła.

 

 Druga część cyklu, zatytułowana „Szkaplerz”, pokazuję historię przekazania tego daru przez Maryję w XIII wieku Szymonowi Sztokowi, przez którego ręce obiecała ludziom noszącym szkaplerz ochronę i obietnicę, że nie zazna ognia piekielnego nikt, kto w chwili śmierci będzie miał na sobie go na sobie. Szkaplerz nosił Jan Paweł II od wczesnego dzieciństwa. Audycja ta pokazuje powstanie i kłopoty z zatwierdzeniem zakonu karmelitów oraz przyczyny takiego stanu rzeczy. Szkaplerz – jak można usłyszeć w audycji - to dwa płócienka złączone tasiemką lub medalik, a Pius X w 1910 zgodził się na jego noszenie przez wiernych. Szkaplerz początkowo był częścią ubioru mnicha, chroniącym przy pracach przed pobrudzeniem się.

 

 Decyzja przyjęcia szkaplerza to przyjęcie postawy dziecka wobec Maryi i poddaniem się Jej woli oraz świadomą współpracę z Nią. Jeśli ktoś przyjmie taką postawę może być pewnym, że w pierwszą po swej śmierci sobotę sama Maryja przyjdzie do czyśćca po tę osobę.

 

 W tej części audycji cenne zdają się być świadectwa osób, które w swoim życiu szkaplerzowi zawdzięczają ratunek.

 

 Trzecia część audiobooka dotyczy glosariów, czyli darów języka. W średniowieczu nieliczni mistycy się tym darem posługiwali, m.in. Teresa z Avilla. Magowie bezskutecznie próbowali „rozszyfrować” dar języków. Obecnie jest to dar większego grona osób, zwłaszcza charyzmatyków. Darek Malejonek, który ma doświadczenie Odnowy w Duchu Świętym, poprosił o ten dar o ten niecodzienną modlitwę podczas czytania książki w autobusie. Nieoczekiwanie dostał ten dar natychmiast, nie był w stanie opanować swego mówienia, który chciał opanować, ponieważ wydarzyło się to między przystankami. Wysiadł na najbliższym, bo ludzie w autobusie zdawali się patrzyć na niego jak na dziwaka.

 

Autorzy cyklu „Widzialne i Niewidzialne” dotarli do osób, dla których dar języków stał się początkiem nawrócenia. Warto wysłuchać, jak ten charyzmat wpłynął na ich dalsze życie i relacje międzyludzkie.

 

Dorota Mazur 

 

Widzialne i niewidzialne. Tom 1. Różaniec. Szkaplerz. Dar języków”, audiobook, autorzy: Jacek Królikiewicz, Artur Moczarski, Rafał Porzeziński, czas: 1 h 9 min 14 sek.

 

W naszym sklepie w specjalnej ofercie dla prenumeratorów

 

 Ostatnio zmieniany wtorek, 05 sierpień 2014 08:44
Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • teolog, koordynatorka Misji
  Polskiej Instytutu Ewangelizacji
  Świata. Współinicjatorka
  Projektu Armia Dzieci

 • autorka książki: Pułapka gender. Karły kontra orły

 • Uwielbiany przez parafian i wiernych z całej Polski ks. Michał Olszewski już od małego chłopca miał ambicję, aby zostać kimś ważnym. Tak, jak większość młodzieńców w jego wieku początkowo zajął się uprawianiem sportu, w tym sztuk walki. W tym ostatnim osiągnął duży sukces - czarny pas. Powołanie kapłańskie poczuł nieco później, przystąpił do sakramentu i jak sam twierdzi, porzucił ścieżkę zła. Skończył właśnie ósmą klasę, kiedy na pielgrzymce do Częstochowy poznał osoby duchowe, które zainspirowały go do zmian. Był to pamiętny rok 1997, kiedy Polskę nawiedziła klęska żywiołowa - powódź. Dzisiaj uzdrawia wiernych przed modlitwę i spowiedź. 

  Ksiądz Michał Olszewski bardzo chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi sytuacji wiernych w dobie koronawirusa. Według duchownego ta nowa zastała rzeczywistość jest wielką próbą dla katolików na całym świecie. W te dni warto na nowo postawić sobie pytania dotyczące swojego posłuszeństwa wobec Boga i kierować się miłością do bliźniego. Podkreśla również, że najważniejsze jest troszczenie się o zdrowie własne i swoich najbliższych oraz porzucenie egoizmu.

Czarownice

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem