Wydrukuj tę stronę

Numer 16 (grudzień 2013)

Numer 16 (grudzień 2013)

  Obrona życia poczętego

 

 1. Ciekawość to pierwszy stopień do nieba - Artur Winiarczyk
 2. Bóg czuwał nade mną – świadectwo Urszuli
 3. Moja mama bardzo mnie kocha – świadectwo Gabrieli 
 4. Zagrałam dla Wojtusia – świadectwo Oli 
 5. Życie jest darem – rozmowa z dr inż. Antonim Ziębą
 6. Bóg pragnie, byśmy byli szczęśliwi – rozmowa z ks. Johnem Abbertonem,  egzorcystą diecezji Leeds w Wielkiej Brytanii
 7. Godzina łaski - dr Wincenty Łaszewski
 8. Moim pragnieniem jest być kochanym – Justyna Grzyb
 9. Guadalupe znaczy „życie” – dr Wincenty Łaszewski
 10. Pracujemy u Pana Boga – wywiad z Maciejem Bodasińskim i Lechem Dokowiczem producentami filmów dokumentalnych
 11. Margaret Sanger i jej eugeniczne potomstwo – Tomasz Rowiński
 12. Życie za życie – Grzegorz Górny
 13. Przegląd mediów 
 14. Diagnoza nie oznacza wyroku - wywiad z  dr. Jerzym Rodzeniem, ginekologiem-położnikiem ze Szpitala św. Rodziny w Warszawie
 15. Przez traumę do nadziei – Małgorzata Lipka
 16. Wszyscy jesteśmy Herodami? – Juliusz Gałkowski
 17. Aborcja szkodzi całej rodzinie – dr hab. Maria Ryś
 18. Jeden Ojciec, wiele dzieci – ks. dr Sławomir Kunka
 19. Polska Wigilia wyjątkowa – ks. prof. Krzysztof Guzowski
 20. Franciszek, papież z końca świata -  o. Javier Machado CSsR
 21. Rodzina „szkołą bogatszego człowieczeństwa” - ks. dr  hab. Marek Chmielewski
 22. Czy psychoterapia pomaga na działanie Złego? -  ks. Andrzej Grefkowicz
 23. Jak „zapewnić dominację” po ślubie? -  o. dr Wit Chlondowski OFM

 

Ten i inne numery do kupienia w naszym sklepie internetowym.

 

 

Najnowszy numer poświęcony jest świętości i obronie życia. „Gdy umiera dziecko, cierpią rodzice i całe otoczenie. Jest wówczas wiele pytań i bólu. Czy światło wiary może przynieść w tak trudnej sytuacji jakieś ukojenie? Jak w tym świetle jawi się sytuacja zmarłych dzieci, które nie zostały ochrzczone? Takie pytanie pojawia się bardzo często, szczególnie z powodu dość szeroko rozpowszechnionej teologicznej opinii o limbus puerorum”.- wyjaśnieniem tego zagadnienia zajmuje się ks. doktor Sławomir Kunka.

 

O idei Krucjaty Modlitwy w Obronie Życia Poczętych Dzieci opowiada dr inż. Antoni Zięba: "Cele tej modlitwy w obronie poczętych dzieci były dwa: obudzić sumienie narodu i wyprosić u Boga zniesienie ustawy aborcyjnej, która została narzucona nam w okresie terroru komunistycznego (27 IV 1956 r.), aby zastąpiła ją ustawa chroniącą każde poczęte dziecko".

 

W środku znajdziemy też świadectwa trzech kobiet (Urszuli, Gabrieli, Oli), które zetknęły się z dramatem aborcji. Jedna z nich w trakcie szkolnej dyskusji na ten temat wyjawiła swoją tajemnicą: „Zostałam poczęta w wyniku gwałtu. Gdy moja mama była w naszym wieku, została zgwałcona, ale zdecydowała się urodzić. Wtedy prawo też zezwalało na aborcję w takich przypadkach”. Jak teraz zachowają się uczniowie? Potępią? Odwrócą się od niej? Najzagorzalsza zwolenniczka przerywania ciąży podchodzi i mówi: „Przepraszam. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby cię tu nie być z nami.”

 

Juliusz Gałkowski, patrząc na „Rzeź niewiniątek” Pietera Bruegela Starszego, pyta o to, czy „wszyscy jesteśmy Herodami? I proponuje nam tym razem „spojrzeć na całość obrazu, tak wyraźnie podporządkowaną kompozycyjnie jednej postaci, nie tylko jako na historię o mordzie w małej mieścinie (czy to żydowskiej, czy holenderskiej), lecz z pytaniem o złowrogą postać będącą jej przyczyną”.

 

Grzegorz Górny w artykule „Życie za życie” opisuje mało znany fakt z życia Karola Wojtyły: lekarz prowadzący jego matkę zasugerował przeprowadzenie aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa zagrożenia jej życia podczas porodu. Rodzina Wojtyłów zawierzyła jednak Bogu i oddała się w ręce innego specjalisty. O diagnozowaniu wad rozwojowych płodu i opiece medycznej nad ciężarną i nienarodzonym opowiada dr Jerzy Rodzeń (Diagnoza nie oznacza wyroku), ginekolog-położnik ze szpitala Św. Rodziny w Warszawie.

 

O specyfice posługi egzorcystycznej w Wielkiej Brytanii opowiada ks. John Abberton z diecezji Leeds: „mamy duży problem z wierzeniami i praktykami New Age. Jest to bodaj największy problem, z jakim zmagamy się w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest bardzo rozpowszechniony, także pośród chrześcijan, włączywszy katolików, którzy angażują się w te praktyki. Niezmiernie niebezpieczne jest Reiki, ale także joga i tai chi. Akupunktura i inne formy medycyny alternatywnej w pewnym stopniu także stanowią zagrożenie”. Angielscy księża mają też dużo pracy z ofiarami opętań i szeroko rozumianej „sfery okultystycznej”,- a także z członkami lóż masońskich.

 

Poza tym w numerze: rozmowa z Maciejem Bodasińskim i Lechem Dokowiczem, producentami filmów dokumentalnych (m.in. „Śmierci na życzenie” – o problemie eutanazji w Holandii, „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch”); o szkole bogatszego człowieczeństwa”- w ujęciuks. dr hab. Marka Chmielewskiego; tradycja i unikatowość polskiej Wigilii przedstawiona przez ks. dra hab. Krzysztofa Guzowskiego.

 

Zapraszamy do lektury.

 

Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Najnowsze od Redakcja