Wydrukuj tę stronę

Numer 20 (kwiecień 2014)

Numer 20 (kwiecień 2014)

Jan Paweł II

 

 

 1. Artur Winiarczyk, Bóg wie lepiej
 2. Grzegorz Kasjaniuk, Pogańskie światło Gallaghera
 3. Świadectwo RoseMary – Odrzuciłam demoniczne dziedzictwo
 4. Tomasz Rowiński, Opętanie okiem psychiatry
 5. Papież, który odmienił Watykan.  Z kardynałem Lorisem Capovillą, osobistym sekretarzem papieża Jana XXIII rozmawia Grzegorz Górny
 6. Dr Wincenty Łaszewski, Czy diabeł boi się Jana Pawła II
 7. Paweł Zuchniewicz, Pocałunek miłości. Egzorcyzm Jana Pawła II
 8. Sławomir Zatwardnicki, Spotkanie Matki ze Zmartwychwstałym
 9. Grzegorz Górny, Jan Paweł II na celowniku służb
 10. Przegląd mediów
 11. Grzegorz Górny, Papiestwo w centrum walki duchowej
 12. Dr Tomasz Teluk, Fałszerstwo globalnej ekologii
 13. Trzeba uczyć ludzi rozmawiać z Bogiem. Z ks. prof. dr. hab. Krzysztofem Guzowskim rozmawia Juliusz Gałkowski
 14. Juliusz Gałkowski, Kuchenne kontemplacje
 15. Ks. dr hab. Marek Chmielewski, ABC duchowości. Jan Paweł II - Promotor świętości
 16. Iwan Danyłyszyn, Helikopterem do nieba. Portret Igora Sikorskiego
 17. Świętość to chrześcijańska normalność. Ks. dr Jarosław Rodzik SAC mówi o Bożym Miłosierdziu
 18. S. Michaela Zofia Pawlik OP, Masaż Shantala
 19. Aleksander Majewski, Wojna światów w kinie (o książce Bóg w Hollywood)

 

Ten i inne numery do kupienia w naszym sklepie internetowym

Jest już też dostępna wersja cyfrowa.

 

27 kwietnia do Rzymu przyjadą miliony wiernych, żeby wziąć udział w kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Papież Franciszek będzie przewodniczył uroczystościom na placu św. Piotra. To moje pragnienie, marzenie i niemal sen – mówi ksiądz Sławomir Oder o udziale we mszy papieża seniora Benedykta XVI.

 

Miesięcznik Egzorcysta w numerze kwietniowym poświęca wiele miejsca tym dwóm drogom na Ołtarze. Świętość jest powołaniem każdego człowieka – pisze Artur Winiarczyk. Papież Polak swoim nauczaniu podkreślał, że drogi świętości mogą być wielorakie i są dostosowane do każdego powołania. Niektórzy ludzie mają wpojone dziwne przeświadczenie, że bycie prawdziwym chrześcijaninem jest niemal nieosiągalne. A bycie świętym to już zupełna abstrakcja. Święty w tym pojęciu to człowiek, który żyje tylko sprawami duchowymi, a sprawy ziemskie a za nic, nawet traktuje je z lekką pogardą. Jest obecny jakby w innym świecie. Święty nie pływa kajakiem, nie jeździ na nartach, nie śmieje się. Pewnie też nie ma przyjaciół. - zauważa dalej redaktor naczelny magazynu.

 

Jan Paweł II odprawił osobiście egzorcyzm nad mieszkanką diecezji Spoleto, podobnie jak przed laty jego poprzednik Pius XII – pisze Paweł Zuchniewicz w artykule Pocałunek miłości dokładnie opisuje tę historięCzy diabeł boi się Jana Pawła II? Na to pytanie odpowiada Wincenty Łaszewski: Bał się Papieża za jego życia, ale boi się go także po śmierci. Dokumentacja kanonizacyjna wystarczająco jasno kreśli bowiem przed nami obraz świętego, który nadal pracuje dla naszego zbawienia. Temat osoby Jana Pawła II jako promotora świętości podejmuje ks. dr hab. Marek Chmielewski.

 

Kardynał Loris Capovilla, osobisty sekretarz papieża Jana XXIII, w rozmowie z Grzegorzem Górnym opowiada o nowym sposobie głoszenia Ewangelii przez Dobrego Papieża, podobieństwach z papieżem Franciszkiem, odkrywaniu Soboru Watykańskiego II.

 

W polskim Kościele współpracują egzorcyści i psychologowie. Z korzyścią dla obu stron, ale przede wszystkim dla pacjenta. Niemniej, jak pisze Tomasz Rowiński: Problemem są jednak głosy dochodzące niekiedy z wewnątrz Kościoła, od tych kapłanów, którzy starają się dyskredytować całość znanej z tradycji eklezjalnej posługi egzorcystów, przedkładając nad doświadczenie tysięcy lat (doświadczenie Izraela i Kościoła) przesądy grona ateistycznych lekarzy i przekonanych przez nich wierzących.

 

Moja historia pokazuje, że pradziadkowi powiedziano wówczas jedynie pół prawdy. Rzeczywiście, Szatan przywołany przez jego inicjację „zamieszkał” w naszej rodzinie na ponad 120 lat, lecz gdyby przywoływano Pana Boga na pomoc, to cierpienie zakończyłoby się znacznie wcześniej – czytamy w poruszającym świadectwie, w którym Autorka przedstawia walkę duchową ze swoim dziedzictwem.

 

Dlaczego trzeba uczyć rozmawiać ludzi z Bogiem wyjaśnia ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski w rozmowie z Juliuszem Gałkowskim. Przypomina, że najprawdziwszą drogą jest: katechizacja oparta na modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego i uczeniu osobistej relacji z Chrystusem. Racjonalizm nas bardzo gubi. Mówimy ciągle o Bogu, a nie uczymy ludzi rozmawiać z Bogiem, powierzać Mu swojego życia. Nie ma bardziej życiowej księgi niż Biblia, ale musi być jej przywrócone znaczenie: jest ona słowem Boga do człowieka.

 

Poza tym w numerze jeszcze: Grzegorz Kasjaniuk o pogańskim świetle Gallaghera; Sławomir Zatwardnicki wyjaśnia jak rozpoznać Zmartwychwstałego i przypomina kto otwierał drzwi Panu; Grzegorz Górny o operacjach służb komunistycznych przeciwko Janowi Pawłowi II; Dr Tomasz Teluk demaskuje fałszerstwa globalnych ekologów; Juliusz Gałkowski zdradza tajemnicę kuchennych kontemplacji; Iwan Danyłyszyn kreśli portret Igora Sikorskiego; Ks. dr Jarosław Rodzik mówi o Bożym Miłosierdziu; Aleksander Majewski recenzuje książkę Bóg w Hollywood. Zapraszamy do lektury.

 

Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Najnowsze od Redakcja

Artykuły powiązane