Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
poniedziałek, 04 maj 2015 18:13

Uwolnienie jest łaską

Napisał
Uwolnienie jest łaską

Z o. Gerardem Bulą OFM, egzorcystą i kapelanem Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach-Panewnikach r o z m a w i a  Grzegorz Fels

 

Od kiedy pełni Ojciec posługę egzorcysty?

W naszej archidiecezji posługiwało trzech egzorcystów. W ostatnich latach zaczęła jednak wzrastać liczba osób opętanych i dręczonych przez złego ducha. Stopniowo wydłużał się okres oczekiwania na spotkanie z egzorcystą. Arcybiskup Damian Zimoń wysłał zatem prośbę do wszystkich przełożonych zgromadzeń zakonnych działających w archidiecezji o pomoc personalną. Prowincjał wyznaczył do tej posługi mnie i jeszcze jednego ojca. Drugiego lutego 2009 r. abp Zimoń podpisał dekrety ustanawiające nas egzorcystami na terenie archidiecezji. Dekret przyjmowałem z pewnym lękiem. Po przemodleniu doszedłem jednak do wniosku, że jest to wielka łaska, gdyż posługa egzorcysty stanowi – można tak powiedzieć – pewne dopełnienie kapłaństwa. W Ewangelii Jezus mówi: Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! (Mt 10, 8). Ponadto w tej posłudze widać cierpienie człowieka dręczonego oraz wielką ulgę po jego uwolnieniu z mocy złego ducha.

Czy zawsze udaje się Ojcu pomóc osobie zniewolonej lub opętanej?

Uwolnienie jest łaską, interwencją Bożego miłosierdzia, które sprawia, że człowiek przechodzi – jak podają Dzieje Apostolskie – od ciemności do światła, od władzy Szatana do Boga (Dz 26, 18). Często Bóg nie udziela tej łaski natychmiast i trzeba wyrzucać złego ducha etapami, aż w końcu zostanie definitywnie wypędzony. Nie jest łatwo wypędzać złe duchy. Często stawiają one opór, nie należy jednak z tego powodu rezygnować. Wręcz przeciwnie, trzeba mnożyć modlitwy, posty, a zwłaszcza dobre uczynki, ponieważ to one szczególnie pomagają w uwolnieniu i „rujnują” każdy rodzaj złych duchów. W mojej posłudze część osób została całkowicie uwolniona od opętania lub zniewolenia. Ciągle wielu przychodzi jednak na modlitwę, oczekując dnia uwolnienia. Zgłaszają się też nowe osoby proszące o modlitwę.

Od czego zależy to, czy okres demonicznego zniewolenia jest długi, czy krótki?

Głównie od tego, jak mocno i głęboko wszedł człowiek w układy ze złem. Miałem kiedyś przypadek, gdy młoda osoba tylko jeden  raz uczestniczyła w koncercie muzyki satanistycznej. Od tamtej pory miała duchowe problemy. Trafiła do mnie. Na szczęście wystarczyła tylko ta jedna wizyta i wszystko wróciło do normalnego stanu. Bywa jednak i tak, że ktoś dłużej pozostaje w relacji z demonem. Wówczas na jednej wizycie się nie kończy.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:04
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
  • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
  • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
  • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions