Rekolekcje ME
Nowy numer! zamów teraz 5655
środa, 05 kwiecień 2017 00:16

Bob Dylan – podejrzany prorok czy nawrócony muzyk?

Napisał
Bob Dylan – podejrzany prorok czy nawrócony muzyk?
Muzycznie o Dylanie powiedziano już wszystko. Mimo to istnieje sfera, która ciągle budzi zainteresowanie...
 
Bob Dylan – to żywa ikona muzyki i artystycznej bohemy. To człowiek, który przeszedł przez wiele etapów doświadczeń muzycznych i religijnych. Kilkadziesiąt studyjnych płyt Dylana jest tylko pretekstem do tego, by scharakteryzować jego postać. Kwestia popularności muzyka to nie tylko jego tajemniczość oraz skry wanie życia osobistego, ale przede wszystkim fakt, że był świadkiem wielu przełomów w muzyce i – co najważniejsze – ich uczestnikiem.
 
Poglądy młodości
 
Aby „dotknąć” duchowości muzyka, trzeba sięgnąć do początków, do „etymologii” Boba Dylana. Inaczej się nie da.
 
Dylan urodził się jako Robert Allen Zimmerman (hebrajskie imię – Shabtai Zisl Ben Abraham). Wychowy wany był w tradycji judaistycznej. Zbuntował się jednak i próbował ucieczki w inny świat. Zaczyty wał się autobiografią Woody’ego Guthriego „Bound for Glory” oraz „W drodze” Jacka Kerouaca. Zaczął nazy wać się Bobem Dylanem na cześć poety Dylana Thomasa. Rodzisz się – to się zdarza – w złym miejscu, pod złym nazwiskiem, nie tym ludziom, co trzeba – powiedział po latach muzyk.
 
W swojej autobiografii Bob Dylan potwierdził wpły w Thomasa na swe wczesne lata. Nawiązy wał też do faktu, że mógł wziąć nazwisko poety jako część swego pseudonimu. Potwierdził to jego biograf Robert Shelton:
Choć w tym względzie jest wielu sceptyków, to jednak może to nie być przypadek. Można spekulować, dlaczego Bob Dylan przez lata nie chciał wyjaśnić w pełni swojego pseudonimu. Wydaje się, że ma to związek z faktem, że poglądy z jego młodości nie mają odzwierciedlenia w życiu i twórczości muzyka od końca lat 60., kiedy spektakularnie pożegnał się z epoką folku i przeszedł na elektryczne granie.
 
Judaizm to tylko tradycja
 
Tematyka śmierci w poezji Dylana Thomasa znajdowała uznanie wśród tych, którzy szerzyli ideały kontrkultury 60. lat XX w. Zaliczał się do nich Dylan. Epoka ta jednak przeminęła. Śmierć nie fascynuje dziś Dylana w dekadenckim znaczeniu, a tylko w znaczeniu chrześcijańskim.
 

Dylan w dzieciństwie nie był wierzący, religia jawiła mu się jako obca. Judaizm oznaczał dla niego tylko tradycję. Muzyczna ewolucja spowodowała, że chcąc się rozwijać, zaczął być otwarty na szukanie przyczyny sprawczej w życiu. Pod koniec 70. lat XX w. nawrócił się i przyjął chrzest. Nagrał potem 3 albumy o treści religijnej: „Slow Train Coming”, „Saved”, „Shot of Love”. Kompozycje „Masters of War”, „Gotta Serve Somebody”, „Gates of Eden” zawierają bezpośrednie odniesienia do Ewangelii. Dylan wygłaszał także ewangeliczne deklaracje w 70. latach XX w., kiedy doświadczył cudownego nawrócenia. Kulminacją jego publicznego odnoszenia się do wiary był 1997 r. Zagrał wtedy koncert dla papieża Jana Pawła II podczas 23. Kongresu Eucharystycznego w Bolonii. Artysta wykonał dla wiernych i papieża „Knockin’ on Heaven’s Door”, „Blowin’ in the Wind” oraz „Forever Young”. Muzyk rozmawiał przez chwilę z Ojcem Świętym, który potem wygłosił kazanie z odwołaniem się do tekstów Dylana.

Ostatnio zmieniany piątek, 07 kwiecień 2017 23:32
Tweet
Grzegorz Kasjaniuk

redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Jezus na stadionie (niżej)

Nasze książki

Nowość!

gif opowiesci biblijne2

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbo. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda
 • thumb„Kinga mogła wreszcie pójść i zobaczyć Liliankę; łzy same popłynęły jej po twarzy, gdy zobaczyła, jak maleńkie jest jej dziecko. Kilka dni później, chcąc dać znajomym i rodzinie wyobrażenie o tym, jak mała była ich córeczka, Łukasz wpadł na pomysł: zdezynfekował własną obrączkę, włożył ją do inkubatora i bez problemu wsunął dziewczynce na nadgarstek. Takie maleńkie rączki miała ich córka.”
 • thumbOpowieść o ks. Janie Kaczkowskim
 • thumbBiografia świętego męczennika
 • thumbHistoria i tajemnica
 • thumbWIELKA TAJEMNICA FATIMSKIEGO ANIOŁA
 • thumbŻyjąc pełnią życia, z nadzieją na dalszy ciąg
 • thumbBądź wrażliwy na drugiego człowieka: rozpoznaj emocje, potrzeby własne i bliskich. Ojciec Józef Augustyna SJ, doświadczony rekolekcjonista i kierownik duchowy – w bardzo przystępny sposób odpowiada na pytania dotyczące miłości, małżeństwa i rodziny. Dodatkowym walorem książki jest płyta CD z nagranymi konferencjami autora.
 • thumbNiniejsza książka przeznaczona jest dla tych, których świadomość skrzywdzenia jest ciągle bolesną raną. Stanowi zachętę do podjęcia decyzji otwartego zmierzenia się z doświadczeniem skrzywdzenia, aby ..
 • thumbZnany i ceniony kaznodzieja Jan Andrzej Kłoczowski OP dał się namówić na refleksje na temat uczynków miłosierdzia. 

Piszą dla nas

 • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

 • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
  i Fitoterapeutów

 • egzorcysta diecezji warszawskiej

Ankieta
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Która z naszych książek jest najbardziej interesująca?
Zaznacz jedną z odpowiedzi
Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions