Nowy numer! zamów teraz
poniedziałek, 01 maj 2017 11:46

Opętanie. Komentarz egzorcysty do filmu

Napisał

Opętanie to stan najpoważniejszego zniewolenia przez złego ducha – przejmuje on władzę nad ciałem człowieka. Inne przejawy zniewolenia to: dręczenia powodujące lęk, koszmary nocne, czasem doświadczenia depresji... We wszystkich tych sytuacjach człowiek jednak dysponuje swoim ciałem. W sytuacji opętania zły duch przejmuje władzę nad ciałem człowieka, a człowiek wykonuje czynności, których nie kontroluje. Chce iść w prawo, a zmierza w lewo, rzuca się na ziemię, pluje, przeklina, wyzywa ludzi, Boga, kaleczy swoje ciało. Wykonuje te wszystkie czynności, chociaż tego nie chce. Zdarza się, że nie jest do końca świadomy tego, co czyni.

Trzeba tu jasno zaznaczyć, że jest to władza nad ciałem człowieka, nie nad jego duszą. Człowiek nadal może dokonywać wyborów, podejmować decyzje, choć zewnętrznie często nie może ich wyrazić. Nie jest w stanie głośno wypowiadać modlitw, ale może się modlić w sercu. Podejmuje decyzję, żeby pójść do kościoła, idzie drogą w jego kierunku, ale wejść do niego nie może. Taka zależność od złego ducha nie jest sytuacją nieustannie trwającą. Raczej należy mówić o chwilach nawiedzenia przez Złego. Opętany zwykle podejmuje swoje obowiązki związane z pracą, zobowiązaniami rodzinnymi, jakimiś rozrywkami… Przychodzi czas, godziny, w których nie zależy ów człowiek od siebie. Trudno określić, od czego zależą te stany nawiedzenia. Bardzo często mają one miejsce w nocy. Opętany po nocnym niby odpoczynku wstaje jak po ciężkiej robocie. Nasilają się te stany dręczeń, gdy opętany chce się uwolnić od złego ducha, gdy podejmuje akty zwracania się do Boga o pomoc. Nasilonymi wtedy dręczeniami diabeł chce człowieka zastraszyć, odwieźć go od podjętych decyzji, działań.

Jak to się dzieje, że człowiek popada w takie zniewolenie?

Tweet
ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

VI-kolor

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Depresja

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem