Reklama na samej górze strony
Nowy numer! zamów teraz okladka E058 0617
czwartek, 01 czerwiec 2017 18:01

Jak naprawdę działa tarot? Świadectwo Weroniki opowiedziane przez demonologa

Napisał
Jak naprawdę działa tarot? Świadectwo Weroniki opowiedziane przez demonologa

Najsilniejszy wpływ na dzisiejszą strukturę i interpretację tarota miała grupa francuskich i angielskich okultystów na przełomie XIX i XX w. Ich prace i studia oparły się na ezoterycznej, mistyczno-filozoficznej nauce judaizmu, czyli kabale. Większa część talii tarota opracowana w XX wieku bazuje na pojęciach, które się z niej wywodzą. A kabała chętnie przyswaja wszelkie formy magii. Przyznają to nawet żydowscy badacze.

Waite, Crowley, Lévi, Jung

W strukturze tarota nieprzypadkowo występują niechrześcijańskie czy nawet antychrześcijańskie tradycje. Zostały one utrwalone i są przekazywane w symbolicznych systemach. Ta kumulacja złych symboli wytwarza pewną moc, którą wiele osób wyczuwa. Symbol w działaniach tych tradycji duchowych ma charakter realistyczny. Oddziałuje bowiem i zmienia świadomość, a właściwie otwiera ją na siły nieznanego pochodzenia. Ta symbolika ma charakter wprowadzający (inicjacyjny). Stanowi ona przekaz określonej, jednak mrocznej duchowości.

W kartach tarota nie występuje jedynie tradycja kabalistyczna. Obecna jest tu także symbolika związana z mistycyzmem grecko-egipskim (hermetyzmem) oraz symbolika dążąca do przekształcenia wiary chrześcijańskiej w wiedzę (gnostycyzm). Z czego to wynika? Wczesne włoskie odrodzenie, które zrodziło tarota, było czasem ekspansji wszelkich form okultyzmu i ezoteryzmu.

Najbardziej popularne wersje ezoteryczne tarota były dziełem Arthura Edwarda Waite’a oraz Aleistera Crowleya. Powstały one z myślą o stworzeniu nowego kanonu. Obie też zyskały powszechne uznanie w kręgach „wtajemniczonych”. Twórcy obu talii w pewnym stopniu czerpali z nauk Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, stowarzyszenia okultystyczno-ezoterycznego związanego duchowo z masonerią.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 czerwiec 2017 20:25
Tweet
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Jezus na stadionie (niżej)

Nasze książki

Nowość!

gif opowiesci biblijne2

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbKolekcja 12 numerów Miesięcznika Egzorcysta 2016
  • thumbZdrowie i odporność w zasięgu ręki
  • thumbNivaldo – Boży Gwałtownik, który zdobył Królestwo
  • thumbLektura Pisma Świętego, modlitwa i medytacja
  • thumbPolska wielką szansą Kościoła?
  • thumbTen bogato ilustrowany album rozpoczyna serię publikacji o pochodzeniu i znaczeniu popularnych modlitw. Opisuje pochodzenie oraz historię rozwoju i zmian popularnych Godzinek. 
  • thumbPiętnaście rozważań o odkrywaniu Bożego miłosierdzia w czasie modlitwy osobistej, Mszy świętej, przez medytację nad męką Chrystusa oraz wypełniając codzienne obowiązki.
  • thumbŻycie i cuda Ojca Pio można określić jako „cudowne i Boskie wstawiennictwo”.
  • thumbInspirujący wybór papieskich tekstów, w postaci 14-dniowych rekolekcji, przybliża nauczanie papieża Jana Pawła II i skłania do refleksji nad różnymi obszarami życia: istotą i prawdami wiary, powołaniem do życia w rodzinie, społeczności i Kościele oraz kształceniem własnego sumienia. Każdy dzień rekolekcji rozpoczyna się medytacją, która ma na celu stworzyć fundament dla żywego świadectwa. 
  • thumbŚw. Brat Albert, Adam Chmielowski nazywany Ojcem ubogich, porzucił karierę artysty, by zamieszkać z ludźmi najuboższymi i ukazać im utraconą miłość Boga. Założył zgromadzenie, którego celem jest praca wśród ludzi potrzebujących pomocy, często zapomnianych i odrzuconych przez społeczeństwo.

Piszą dla nas

Rozmowy z egzorcystami II

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions