wtorek, 03 październik 2017 19:34

Moje spotkanie z Ekmanami w Kazachstanie

Napisał

Ulf Ekman i jego żona Birgitta nawrócili się na katolicyzm 3 lata temu. Było to niewątpliwie dzieło Ducha Świętego

 

U Ekmanów czuje się wielką i dojrzałą misję pojednawczą. Promieniuje to nie tylko z ich słów, ale także z ich życzliwych, integralnych osobowości. Protestanci zaproszeni na spotkanie z nimi nie czują się odrzuceni, ale przeciwnie: odnajdują się nagle – na poziomie egzystencjalnym – w jednym Kościele, a nawet jakby w jednej rodzinie. Na pytania Ekmanowie odpowiadają rozsądnie i pokornie. Wykorzystując swe ogromne doświadczenie duszpasterskie, wyjaśniają swoją drogę w kluczu niepojętej tajemnicy Ducha, który wszystkich kocha i dlatego jednoczy.

Szczególnie przejmujące jest świadectwo Birgitty, która mówi o swym odkryciu Maryi jako Niepokalanej Matki Boga. Wspomina o tym w książce napisanej wspólnie z mężem pt.: „Wielkie odkrycie. Nasza droga do Kościoła katolickiego”, wydanej także w Polsce. Ulf jest zafascynowany odkryciem jedności Kościołów, co przyszło do jego serca jako Boże natchnienie i wezwanie do nowej misji. Na moje pytanie, co miało większe znaczenie: intelektualne poszukiwania czy duchowe doświadczenie, odpowiedział, że jedno i drugie.

W książce Ekmanowie jasno i szczerze ukazują tropy oraz zawiłe niekiedy ścieżki swoich duchowo- -intelektualnych poszukiwań. Ich publikacja ma wartość także jako przewodnik dla innych. Padają nazwiska, tytuły książek, odwiedzane miejsca. Ekmanowie kontaktowali się z innymi, którzy szli podobną drogą. W publikacji są wymienione świadectwa wielu innych protestanckich poszukiwaczy Prawdy. To sprzyja rozszerzeniu horyzontów przez kolejnych poszukiwaczy Prawdy i jedności Ducha.

W tym kontekście w książce Ekmanów cytowany jest Jan Paweł II, który mówił o ekumenizmie duchowym, ekumenizmie serca. Zapytałem o to Ulfa ze względu na własne zainteresowania „antropologią serca” oraz dialogiem z prawosławnymi i rosyjską kulturą, który wcześniej prowadził jeden z moich profesorów, kard. Tomáš Špidlík, jezuita. Niespodziewanie Ulf powołał się na ekumeniczną encyklikę „Ut unum sint”. Zacytował obszerny fragment w tym temacie. Bardzo mnie to uradowało i tylko potwierdziło autentyczny charyzmat jedności Ulfa, z którym poczułem także egzystencjalnie prawdziwą jedność ducha i serca.

Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 12:14
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions