wtorek, 03 październik 2017 19:34

Moje spotkanie z Ekmanami w Kazachstanie

Napisał

Ulf Ekman i jego żona Birgitta nawrócili się na katolicyzm 3 lata temu. Było to niewątpliwie dzieło Ducha Świętego

 

U Ekmanów czuje się wielką i dojrzałą misję pojednawczą. Promieniuje to nie tylko z ich słów, ale także z ich życzliwych, integralnych osobowości. Protestanci zaproszeni na spotkanie z nimi nie czują się odrzuceni, ale przeciwnie: odnajdują się nagle – na poziomie egzystencjalnym – w jednym Kościele, a nawet jakby w jednej rodzinie. Na pytania Ekmanowie odpowiadają rozsądnie i pokornie. Wykorzystując swe ogromne doświadczenie duszpasterskie, wyjaśniają swoją drogę w kluczu niepojętej tajemnicy Ducha, który wszystkich kocha i dlatego jednoczy.

Szczególnie przejmujące jest świadectwo Birgitty, która mówi o swym odkryciu Maryi jako Niepokalanej Matki Boga. Wspomina o tym w książce napisanej wspólnie z mężem pt.: „Wielkie odkrycie. Nasza droga do Kościoła katolickiego”, wydanej także w Polsce. Ulf jest zafascynowany odkryciem jedności Kościołów, co przyszło do jego serca jako Boże natchnienie i wezwanie do nowej misji. Na moje pytanie, co miało większe znaczenie: intelektualne poszukiwania czy duchowe doświadczenie, odpowiedział, że jedno i drugie.

W książce Ekmanowie jasno i szczerze ukazują tropy oraz zawiłe niekiedy ścieżki swoich duchowo- -intelektualnych poszukiwań. Ich publikacja ma wartość także jako przewodnik dla innych. Padają nazwiska, tytuły książek, odwiedzane miejsca. Ekmanowie kontaktowali się z innymi, którzy szli podobną drogą. W publikacji są wymienione świadectwa wielu innych protestanckich poszukiwaczy Prawdy. To sprzyja rozszerzeniu horyzontów przez kolejnych poszukiwaczy Prawdy i jedności Ducha.

W tym kontekście w książce Ekmanów cytowany jest Jan Paweł II, który mówił o ekumenizmie duchowym, ekumenizmie serca. Zapytałem o to Ulfa ze względu na własne zainteresowania „antropologią serca” oraz dialogiem z prawosławnymi i rosyjską kulturą, który wcześniej prowadził jeden z moich profesorów, kard. Tomáš Špidlík, jezuita. Niespodziewanie Ulf powołał się na ekumeniczną encyklikę „Ut unum sint”. Zacytował obszerny fragment w tym temacie. Bardzo mnie to uradowało i tylko potwierdziło autentyczny charyzmat jedności Ulfa, z którym poczułem także egzystencjalnie prawdziwą jedność ducha i serca.

Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 12:14
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions