wtorek, 10 kwiecień 2018 20:52

Tylko Jezus uzdrawia za darmo cz. 1

Napisał

Z ks. Janem Reczkiem, rekolekcjonistą posługującym modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne i uwolnienie, rozmawia dr Mariusz Błochowiak

 

Poprowadzi Ksiądz rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego „Dawid”, które organizuje „Miesięcznik Egzorcysta”. Na czym polega uzdrowienie wewnętrzne i skąd taka nazwa?

Modlitwa o uzdrowienie wewnętrzne, nazywane też uzdrowieniem emocjonalnym, to ważny nurt duchowości we współczesnym Kościele. Jest jedną z dróg do spotkania z Miłosierdziem. Chodzi w niej o uzyskanie wolności wobec trudnych doświadczeń dotychczasowego życia i wypełnienie serca pokojem. Każdy człowiek niesie w sobie wiele słabości i zranień. Mimo dobrej woli one pomniejszają jego możliwości, a czasem wprost uniemożliwiają należyte funkcjonowanie. Wejście na drogę uzdrowienia wewnętrznego – wyrzeczenie się tego, co nie jest Boże, i przebaczenie tym, którzy nas skrzywdzili – otwiera na doświadczenie Miłości. To ona daje pokój serca i wnosi dar wewnętrznej harmonii.

Bez uzdrowienia wewnętrznego nie jesteśmy w stanie należycie funkcjonować, nie możemy przekroczyć progu duchowej niemocy. Nieraz też uzdrowienie wewnętrzne daje początek uzdrowieniu w sferze ciała.

A hasło „Dawid”, użyte w tym kontekście, jest zupełnie autorskie. Kiedy kilka lat temu zostałem poproszony przez księży pijarów, którzy otworzyli nowy ośrodek formacyjny, aby poprowadzić tego rodzaju rekolekcje, zdałem sobie sprawę z tego, że trzeba unikać „psychologizowania”. Mam tu na myśli wygaszenie pokusy, aby rozważać problemy wnętrza tylko na zasadzie analizy pewnych fenomenów o charakterze psychologicznym – mentalnym czy emocjonalnym. Oparcie się na historii biblijnej, w której mamy obfity materiał pokazujący zarówno potrzebę uzdrowienia poranionego wnętrza, jak też owoce spotkania z łaską, wydawało się rzeczą bardzo stosowną. Obcowanie ze słowem Bożym zawsze porusza serce, natomiast kroczenie szlakiem uzdrowienia wewnętrznego splecione ze zgłębianiem konkretnej historii biblijnej jest ściśle moim pomysłem, który staram się dopracować. Można by spokojnie podjąć wiele innych motywów.

dr Mariusz Błochowiak

Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions