piątek, 25 styczeń 2019 11:50

Praktyka sprzeczna z nauką Kościoła

W dobie niezwykle ekspansywnego rozwoju nauki, która próbuje wytłumaczyć wiele zjawisk fizycznych, chemicznych, astronomicznych czy kosmicznych, pojawia się często temat praktyk radiestezyjnych. Początków tych praktyk trzeba doszukiwać się szczególnie w kulturze Chin lub Indii w II w. przed Chr.

Radiestezja ma być związana z szukaniem szczególnych mocy, tkwiących w określonych symbolach lub figurach. Wierzono, że wiele z nich posiada ukrytą siłę, którą człowiek może odkryć, a następnie wykorzystywać w codziennych praktykach, jak np. szukanie najbardziej korzystnego miejsca do odpoczynku czy ukrytych żył wodnych itp.

Kontrowersyjna radiestezja

Najbardziej kontrowersyjne były praktyki związane z posługą radiestetów w dziedzinie leczniczego wpływu promieniowania radiestezyjnego na uzdrawianie z dolegliwości chorobowych. Przeróżne były i zapewne są skutki takich poczynań, choć często bywają ujawniane po długim czasie od ich stosowania.

Na kontrowersyjny charakter tego zjawiska wskazuje już różnorodność jego określeń. Jedni określają radiestezję jako dziedzinę naukową i popartą wynikami wielu badań. Dla innych jest to pseudonauka, którą można określić jako próbę posługiwania się wahadełkiem czy różdżką dla ukazania jej wyjątkowej użyteczności. Jak to bywa w wielu dziedzinach niejednoznacznych, tak i w tej nie ma zdecydowanie jednej odpowiedzi. Opinie na temat radiestezji są zarówno pochwalne, uznające „zdolności” radiestetów za dar Boga, jak i skrajnie negatywne, kojarzące ją z praktykowaniem magii i parapsychologii.

Warto sięgnąć do „Katechizmu Kościoła katolickiego”. Choć nie ma w nim użytego pojęcia radiestezji, w dokumencie można odnaleźć negatywną opinię na temat posługiwania się siłami tajemnymi, wykorzystując przy tej okazji ludzką łatwowierność. Jest to – wskazuje „Katechizm” – niezgodne z pojęciem religijności. Jeśli więc radiesteci wierzą w kontakt z siłami pozaziemskimi i posługują się nimi, ich praktyki pozostają sprzeczne z nauką Kościoła (por. nr 2117).

Na ocenę radiestezji może też wpłynąć spojrzenie na historię ludzi, którzy zaufali zdolnościom radiestetów i według ich wskazań zbudowali choćby dom (np. na miejscu, które wskazali, położonym odpowiednio względem pobliskiej drogi czy działki sąsiadów). Są też tacy, którzy swój biznes rozpoczęli w dniu, który zdaniem radiestety miał zapewnić pełne powodzenie. Mam tu na myśli pewnego człowieka z Tarnopola na Ukrainie

ks. Jarosław Binek

egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

  • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

  • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions