Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
wtorek, 02 październik 2012 02:00

Uzależnieni od przyszłosci

Napisane przez
Uzależnieni od przyszłosci

Często wydaje się nam, że ludzie przestali już tłumaczyć sobie rzeczywistość przez powoływanie się na jeden jedyny czynnik sprawczy. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do „pluralistycznego” rozumienia źródeł faktów, które nas otaczają. Jednak znów nie brakuje myśli o jedności wszystkich rzeczy, powiązaniu wszystkich idei w idei jednej praprzyczyny czy też idei naszego losu jako już dawno zapisanej tablicy – gdzieś i przez kogoś. Co ciekawe, nie są to wcale myśli inspirowane wprost czynnikami religijnymi, jak pewnie niektórzy byliby skłonni myśleć.

Czym jest bowiem rozszerzająca się i coraz bardziej obecna we współczesnej kulturze wiara w realną moc i wiedzę osób wróżących, a przede wszystkim coraz szersza praktyka działań i czynności wróżebnych? Czy ci, którzy zarzucali innym myślenie dogmatyczne, nie popadają przypadkiem w wiarę w całkiem nowe dogmaty? Może inaczej niż religijnie umotywowane, a może raczej tworzące formę nowego, prawie już super modnego, zaskakującego kultu? Coś, co jeszcze przed chwilą wydawało się nie do pomyślenia dla „człowieka nowoczesnego”, staje się czymś bardzo na czasie. Praktyka wróżbiarska i okultystyczna jest już prawie naturalna, jest czymś „trendy”.

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 15:44
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

 • dziennikarz, autor książek, reportaży i słuchowisk o Janie Pawle II

 • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

 • teolog biblista i filolog klasyczny, pracownik
  Instytutu Kulturoznawstwa KUL

Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions