Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
niedziela, 09 marzec 2014 01:00

Groza w stylu peep-show

Napisane przez Grzegorz Kasjaniuk
Groza w stylu peep-show
Erotyzm z tancbudy hołdem dla czarno-białych filmów grozy? Zespół Deep Purple naraża się na śmieszność, wciskając się z fantazjami starszych panów pomiędzy nastolatków. Czy tak ma wyglądać studyjne reunion legendy rocka? Frankenstein, Mumia, Dracula i  para nastolatków, która ze względu na seksapil dziewczyny ma straszne kłopoty z potworami. To oś teledysku Deep Purple do utworu „Vincent Price”, który choć opakowany dobrą produkcją i realizacją, wypełniony jest tandetą.

 

Udany powrót

 

„Now What?!” – to pierwszy od ośmiu lat studyjny album Deep Purple, który od chwili premiery (26 kwietnia 2013 roku) zbiera same dobre recenzje. W Polsce album zadebiutował na 5. miejscu listy Olis i uzyskał status Złotej Płyty, natomiast w  Niemczech, Austrii,  Czechach i Norwegii od razu wskoczył na pierwszą pozycję. Czołowe miejsca na listach sprzedaży album zajmował również w Rosji, Szwajcarii, Szwecji i Finlandii.

 

Zespół ma oddane i wierne grono fanów już od kilkudziesięciu lat. Wystarczyłoby mu szanować każdego fana i  trwać na scenie, żeby podtrzymywać dobrą passę oraz status legendy. Dlaczego Deep Purple postanowili wpisać się w  trend obrażania uczuć religijnych? Wydawało się, że po ostatecznym odejściu (w 1993 roku) z zespołu Ritchiego Blackmore’a, który interesował się okultyzmem i  czarną magią, grupa pozbyła się tych skojarzeń. Tak się jednak nie stało. Muzycy postanowili zakpić z chrześcijaństwa. Po obejrzeniu teledysku „Vincent Price” pozostaje niesmak.

 

Utwór zarówno tytułem, jak i  tekstem nawiązuje do ról amerykańskiego aktora, znanego głównie z  występów w  filmach grozy, Vincenta Leonarda Price’a Jr. Teledysk z pozoru wydaje się być tylko hołdem dla czarno-białych filmów tego gatunku. W  rzeczywistości jednak epatuje erotyzmem w stylu peep show, siląc się na seksualne prowokacje charakterystyczne dla subkultury gotów. Stanowi połączenie negatywnego odniesienia do religii katolickiej oraz perwersji (zwanej przez promotorów fantazją erotyczną). Czy to celowe działanie? Naiwność nie jest cechą dojrzałości i doświadczenia, a muzycy z Deep Purple to stare wygi, więc zapewne wiedzą, co robią i po co to robią…

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 16:12
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
  • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
  • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
  • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

Pierścień Atlantów. Zdradliwa moc amuletów

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions