Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
niedziela, 04 styczeń 2015 22:01

Bóg pysznym się sprzeciwia

Napisane przez Wanda
Bóg pysznym się sprzeciwia

 

 

Mam na imię Wanda, od 22 lat aktywnie uczestniczę w spotkaniach grupy modlitewnej, a od kilku lat jestem animatorem. Życie we wspólnocie, wśród ludzi, którzy nam „pasują” i „pasują” mniej, jest lustrem, w którym możemy się przejrzeć i ujrzeć siebie w prawdzie: ile jest we mnie pokory, a ile pychy? Tu sprawdza się człowieczeństwo oraz chrześcijaństwo. Jednak czym właściwie jest pycha? To wysokie mniemanie o sobie, wyniosłość. Bierze się ona z oceniania, wartościowania, porównywania. Pyszny nie umie prosić, przepraszać, dziękować, bo to uwłacza jego godności… Pyszny bywa zazdrosny, wybucha gniewem, nie potrafi słuchać rad, przyznać się do niewiedzy i błędu, lecz oczekuje pochlebstw. Jest hipokrytą, który udaje dobro, a skrywa zło. Do wielu takich postaw mogę przyznać się sama.

Próba pokory

Bardzo dobrze pamiętam pewne spotkanie modlitewne. Wspólnota, do której należę, dostała nowego asystenta kościelnego – Proboszcza. Ten – ku zdziwieniu członków wspólnoty – zarządził zakaz modlitwy w językach, zakaz, który uderzył w nas jak grom z jasnego nieba. Dotychczas w takiej modlitwie odnajdywałam radość i autentyczną obecność Boga. A teraz on – asystent, tego mi zabronił… Na tłumaczenia, że modlitwa ta ma swe źródło w Dziejach Apostolskich i jest to tzw. glosolalia, czyli mówienie językami pod wpływem Ducha Świętego, nie było reakcji… Opiekun nie dał się przekonać. Był to cios, który wywołał wiele negatywnych uczuć! Jak On może mi tego zabraniać? Rodził się ból i rozpacz, a potem bunt i smutek… Nie od razu dotarło do mnie, że jest to Boża próba pokory i poddania się Jego woli nawet wtedy, kiedy wydaje się ona irracjonalna. Podczas tej duchowej walki nosiłam w sercu wielki smutek. Odnalazłam wtedy biblijny fragment: Smutek zgubił wielu i nie ma z niego pożytku (Syr 30, 23) – te  słowa pomogły mi podporządkować się woli Proboszcza. Taki stan trwał kilka lat. Choć serce pałało pragnieniem uwielbiana Pana modlitwą języków, cała wspólnota – w tym i ja – zastosowała się do wskazań opiekuna. Po tym, jak proboszcz uczestniczył w ogólnokrajowym spotkaniu modlitewnym, na którym osobiście doświadczył modlitwy w językach, cofnął wcześniejszą decyzję i odtąd razem z nim możemy uwielbiać Boga w ten właśnie sposób. Cierpliwość, trwanie na modlitwie i ciche oczekiwanie na Bożą ingerencję przyniosły owoc. To duchowe doświadczenie pokory wywarło na mnie wielki wpływ. Nauczyło mnie, że najważniejsze jest pokorne zaufanie Bogu.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:02
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
  • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
  • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
  • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
  • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
  • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
  • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

Uwolnieni od złego

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions