Rekolekcje Skorzeszyce 2017
Nowy numer! zamów teraz 6059
czwartek, 12 marzec 2015 06:14

Modlitwa za nieprzyjaciół

Napisane przez Anna
Modlitwa za nieprzyjaciół

 

Dzięki łasce Bożej i wsparciu kapłana 20 lat temu rozpoczęłam modlitwę za nieprzyjaciela. To był mój kontratak.

 

Święta Tereska od Dzieciątka Jezus radziła: Kiedy wobec kogoś odczuwasz trudności, jedynym sposobem odzyskania spokoju jest modlić się za tę osobę i prosić Boga, by nagrodził ją za to cierpienie, które ci sprawia, a św. Ojciec Pio zapewniał: Modlitwa jest najlepszą bronią, jaką posiadamy. Święta Faustyna Kowalska stanowczo wypowiadała się na temat modlitwy: W jakimkolwiek dusza jest stanie, powinna się modlić. Musi się modlić dusza czysta i piękna, bo inaczej utraciłaby swą piękność; modlić się musi dusza dążąca do tej czystości, bo inaczej nie doszłaby do niej; modlić się musi dusza dopiero co nawrócona, bo inaczej upadłaby z powrotem; modlić się musi dusza grzeszna, pogrążona w grzechach, aby mogła powstać. I nie ma duszy, która by nie była obowiązana do modlitwy, bo wszelka łaska spływa przez modlitwę.

 

Przykład Jezusa

 

Tekst Ewangelii głosi, że Jezus modlił się bardzo wcześnie rano, niejako okradając się ze snu, modlił się także wieczorem po całym dniu głoszenia nauki. Potrzebował ciągłej relacji z Ojcem, aby być z ludźmi. Złożył całe swoje życie w ręce kochającego Ojca. Jego modlitwa była modlitwą zawierzenia. Modlił się przed wyborem apostołów, a także ufnie w Ogrójcu słowami: Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie. A czy ja zgadzam się na przeciwności i wypadki losowe w swoim życiu? Jak wygląda moja modlitwa? A może nadszedł czas, aby uwolnić się od swoich ograniczeń, czegoś, co nie pozwala mi cieszyć się życiem?

 

Każdy dzień to walka

 

 

W mojej modlitwie za nieprzyjaciela każdy dzień to walka i podejmowanie decyzji, bo albo dokonuję pracy nad swoim sercem oraz postępowaniem, albo tkwię biernie i coraz bardziej się pogrążam, czego efektem jest grzech, potem następny upadek, jakiś uszczerbek na psychice, problem ze zdrowiem, zniewolenie, pesymizm itp. Oczywiście, jako osoba wolna miałam do wyboru stosować agresję, oczernianie, zgubne plotkowanie, czyli coś, co oferował mi bliźni. To jednak na pewno nie buduje pozytywnych relacji, tylko pogłębia naszą ciemność. Rzecz jasna, mój pierwszy raz nie był łatwy. Była to modlitwa może trochę na siłę, sucha, a jednak towarzyszy mi do dziś. Tylko dzięki Bożej łasce mogę powiedzieć, że ona mnie wyzwala, zmienia, burzy mój egoizm, pokonuje granice mej ograniczoności i słabości, daje siłę oraz moc. To oznacza, że przemienia całego człowieka, chroni od nienawiści, pozwala spojrzeć na inną osobę z miłosierdziem, bez zawiści, buduje pozytywne relacje, daje pokój... To taki zastrzyk miłości, dar od Pana Boga, który zawiera wszystkie witaminy świata dla biednych i dla bogatych. Czyż to nie fascynujące? To Bóg pierwszy pokazał nam, na czym polega prawdziwa miłość. W Biblii jest mnóstwo przykładów. Co czujemy, gdy modlimy się do Pana słowami „Ojcze nasz”? Czy w ogóle czujemy moc tej modlitwy? Przecież to On wysłuchuje naszych próśb i pragnie, aby przebaczać, błogosławić tych, którzy nas nienawidzą, nie oceniać. Wystarczy przełamać swoją nieśmiałość, podjąć próbę, przekroczyć słabość, schować do kieszeni dumę i zaprosić Pana Boga w te miejsca zranień, a On jako Mistrz zajmie się resztą! Nigdy nie stawia zadań i trudów ponad nasze siły.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:03
Tweet

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbMaterializacje podczas egzorcyzmów
 • thumbRekolekcje "Duchowość Kobiety i Mężczyzny". Prowadzący Ks. prof. Adam Rybicki 
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbOpowieść o abp. Marku Jędraszewskim
 • thumbWierzysz w potęgę podświadomości i niezwykłe zdolności swojego umysłu?
 • thumbBogato ilustrowana książka poświęcona postaci ks. Dolindo Routolo.
 • thumbWiększości z nas Łucja z Narnii przywodzi na myśl sympatyczną małą dziewczynkę o wielkiej odwadze i czystym sercu. Tak odmalował ją na stronicach swojej najbardziej znanej serii C. S. Lewis. Okazuje się, że miała ona błogosławioną imienniczkę. 
 • thumbAlbum prezentuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Guadelupe. Krótkie, przystępnie napisane teksty opowiadają o spotkaniach i o misji, jaką Maryja powierzyła pewnemu meksykańskiemu wieśniakowi w XVI w. Objawieniom towarzyszyły cuda, ale niezwykły był też kontekst wydarzeń – to, jak mocno wpisywały się one w wierzenia i przepowiednie znane Indianom od stuleci.
 • thumbW Roku Jubileuszowym związanym z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej uwaga wielu zwraca się ku miejscu, które jest ważne dla Polaków nie tylko z powodów religijnych, ale także historycznych.

Piszą dla nas

 • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
  W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

 • były instruktor karate combat (trzeci dan)

 • socjolog, adiunkt w Katedrze
  Nauk Społecznych
  Uniwersytetu Medycznego
  w Poznaniu

Pierścień Atlantów. Zdradliwa moc amuletów

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions