środa, 31 styczeń 2018 08:42

Ucieczka do wolności

Napisał

W potrójnym kuszeniu Chrystusa na pustyni ujawniają się trzy fundamentalne formy kuszenia, którym będzie poddawany Kościół i każdy chrześcijanin. Chrystus pokonał pokusy w mocy Ducha Świętego, a dla nas jest to też nauką o najskuteczniejszych sposobach w pokonywaniu pokus.

W scenie kuszenia Jezusa mamy pokazane trzy główne obszary ludzkiej słabości i szatańskiego wpływu. Pierwsze kuszenie to próba nakłonienia głodnego Jezusa do zamiany kamienia w chleb. Jezus powiedział: Nie samym chlebem żyje człowiek. Drugie kuszenie było próbą nakłonienia Go, by oddał pokłon szatanowi w zamian za wszystkie skarby świata. Jezus powiedział: Będziesz służył Panu Bogu swemu i Jemu będziesz składał pokłon. Po raz trzeci szatan próbował nakłonić Jezusa do tego, by rzucił się z narożnika świątyni. Jezus powiedział: Nie  wystawiaj na próbę Pana Boga swego. Pierwsza pokusa dotyczy jedzenia i posiadania, druga – władzy i panowania nad drugim człowiekiem, trzecia jest pokusą spektakularnego cudu i prowadzi do pychy. Wszystkie „małe” kuszenia mieszczą się w jakiś sposób w obrębie ducha tego świata, którego logiką jest dzisiaj przesycony zsekularyzowany świat.

Człowiek przez całe życie poddawany jest pokusom i z każdej zwycięskiej próby wychodzi umocniony i robi duchowy krok do przodu. Chociaż pokusa przywodzi nam na myśl kusiciela – diabła, to w wielu wypadkach człowiek sam siebie kusi poprzez nieroztropne postępowanie, bezmyślne wchodzenie w niebezpieczne sytuacje lub niewłaściwe korzystanie z dóbr stworzonych. To lekkomyślne poddanie się rzeczom powoduje popadanie w niewolę stworzeń. Wynika z chwilowego (lub dłuższego) zapomnienia o Bogu jako stwórcy. To, co Bóg stworzył jest dobre, a przez niewłaściwe ludzkie postępowanie, często używane jest do złych celów.

Zapomnienie o Bogu polega na tym, że Jego miejsce zajmuje w naszym życiu coś innego. Takie sytuacje trzeba przełamywać. Walka z pokusą polega na ciągłym kierowaniu naszej myśli w stronę Boga – wtedy wszelkie inne sprawy ułożą się tak lub inaczej, ale właściwie.

W walce z pokusami warto stosować uniki. Unikanie pokus, czyli niewystawianie się na nie, jest skuteczną metodą ich pokonania. Lepiej uciec niż ulec. Co więcej, może być czymś bardzo nieroztropnym celowe wystawianie się na próbę pokusy. Harde wodzenie się na pokuszenie może świadczyć o tym, że przegrywamy z pokusą wyższego rzędu – wywodzącą się z pychy.

Pamięć o Bogu, świadomość naszej słabości i roztropne unikanie pokus może być sposobem na zachowanie prawdziwej wolności. Duch Święty, któremu poświęcony jest Rok 2018 w Polsce, niech da nam światło do życia w wolności od pokus.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions