wtorek, 05 czerwiec 2018 11:37

Uzdrowienie dla zbawienia

Napisał

Samo sformułowanie „uzdrowienie wewnętrzne”, co prawda niedoskonałe, uświadamia nam, że istnieje uzdrowienie wyższego typu, przewyższające uzdrowienie ciała. Zwielokrotnienie liczby nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie w ostatnich latach w Polsce nie idzie w parze z pogłębioną refleksją nad tą praktyką, dlatego potrzebne jest zapoznanie się z uporządkowaną wiedzą (zwł. teologiczną) w omawianej kwestii. Faktycznie łatwo pomieszać różne płaszczyzny uzdrowienia: duchowego i fizycznego, terapii psychologicznej z kierownictwem duchowym. Katolickie podejście do praktyki modlitwy o uzdrowienie jest integralne, gdyż sam Chrystus dokonywał cudów uzdrowienia jako znaków zbawienia i obecności Królestwa. Teologia katolicka, wyjaśniając podstawy biblijne praktyki modlitwy o uzdrowienie, wychodzi z prawdy objawionej o Chrystusie, który wyraźnie dąży do uzdrowienia i przemiany całego człowieka w celu jego zbawienia. Stąd praktykowanie posługi charyzmatami uzdrowienia zawsze wiązało się z głoszeniem Dobrej Nowiny o zbawieniu. Dla chrześcijan uzdrowienie nie jest celem samym w sobie.

Pogłębiona modlitwa prośby oznacza postawę pokornego poddania się pod działanie Ducha Świętego i zawierzenia Bożej Opatrzności. Słowa Pisma Świętego i świadectwa świętych mówią nam, że Bóg zna doskonale naszą kondycję, i najlepiej wie, czego nam potrzeba. Widząc naszą postawę pokornej bezradności i uniżenia, chce „uchylić nam nieba” i leczyć nasze rany, jeśli przybliży to nas do zbawienia. Z naszej strony potrzebna jest jednak pełna zgoda na Bożą interwencję oraz ukorzenie zmysłów i rozumu, przemądrzałości i zadufania, pychy poznania. W sumie mamy do czynienia z dwojakim podejściem do uzdrowienia: jedno jest spojrzeniem z wiarą, a drugie bez wiary. Uzdrowienie fizyczne lub usunięcie objawów choroby jest zewnętrznym znakiem tajemnicy działania Ducha Świętego w naszej ludzkiej rzeczywistości. Chrześcijanin w każdej sytuacji życiowej jest tym, który opiera swoje działanie na wierze, nadziei i miłości.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions