wtorek, 31 lipiec 2018 13:32

Klucz do sukcesu

Napisał

Wśród pojęć opisujących metodę coachingu pojawiają się pozytywnie zabarwione określenia: rozwój osobisty, sukces, potencjał, samorealizacja, samoświadomość, zasoby, skuteczność. Jest to słownictwo wzięte z obszaru terapii psychologicznej. Siłą rzeczy większość kierunków coachingu pomija wymiar transcendentny ludzkiej osoby, stworzonej przez Boga na Jego obraz i podobieństwo. Nauka chrześcijańska nie zamyka życia ludzkiego   jego doczesności, gdyż celem istnienia człowieka na ziemi jest osiągnięcie pełnego zjednoczenia z Bogiem. Kluczem do sukcesu osobistego jest w nauczaniu Chrystusa otwarcie na drugiego człowieka, wyrażane w miłości aż do cierpienia: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15, 13). W drugim człowieku widzimy bowiem Chrystusa: byłem głodny, a daliście Mi jeść (Mt 25, 35). Sens tej nauki jest taki, że umniejszając siebie dla bliźnich, zyskujemy dla siebie: Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich! (Mk 9, 35).

Na tym polega chrześcijański rozwój osobisty, rozwój potencjału i prawdziwy sukces. Ani nauka, ani praktyka coachingu (zwłaszcza life coachingu) takiej optyki nie może przyjąć, bo jego cel pomocy zamknięty jest w zakresie doczesności.

Duchowość chrześcijańska nie może być zwyczajnym efektem jakiegokolwiek treningu ani też owocem ascetycznej pracy nad sobą. W tradycji teologicznej Wschodu i Zachodu mówi się od początku o życiu duchowym jako postępowaniu zgodnym z wolą Ducha Świętego. W obrębie obu tradycji uzdrowienie wewnętrzne było zawsze traktowane jako jeden z elementów procesu zbawienia, a temat przebóstwienia (Wschód) i uświęcenia (Zachód) pojawiał się w kontekście opisu życia chrześcijanina, na którego rozwój miał zawsze oddziaływanie Bóg.

Trzeba powrócić do precyzji w opisywaniu zjawisk duchowych i w proponowaniu metod uzdrowienia wewnętrznego, po to, by nie mieszać ze sobą płaszczyzn i światopoglądów zupełnie sobie obcych, a nawet zagrażających wierze. Puste pojęcia, nie zdefiniowane, mogą uchodzić za nowoczesne, ale z punktu widzenia dobra duchowego są nieskuteczne lub nawet szkodliwe.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions