wtorek, 02 październik 2018 20:06

Granice zabawy

Napisał

Zabawa i rozrywka powinny być formą wypoczynku czy edukacji. Czynności te są wplecione w mechanizmy rozwoju człowieka na różnych poziomach: fizycznym, moralnym, intelektualnym. Mogą być godne lub niegodne. Do zabaw niegodnych należy „bawienie się innymi” bądź ryzykowanie życiem – punktem odniesienia jest właśnie godność osoby ludzkiej. Zabawa symbolami zła, grzechu, brzydoty przeczy ich powadze. Tak rozpoczyna się droga na duchowe i moralne manowce, co w konsekwencji niesie nawet ryzyko utraty zbawienia. A to stanowi obiektywną granicę zabawy. Wiadomo dobrze, że są sytuacje, z których nie powinno się żartować czy śmiać, są też i takie, które nakazują całkowitą powagę, nawet milczenie. Na przykład kiedy człowiek staje w obliczu tragedii czy śmierci. Dobrze uformowane sumienie chrześcijanina na pewno tę granicę wychwyci. Zresztą nie tylko chrześcijanina. Każdy człowiek z natury ma zdolność wyczuwania takich sytuacji i dostosowania do nich swej postawy. Tymczasem dzisiaj jesteśmy naocznymi świadkami jakiegoś obłędu w przesuwaniu tej granicy w stronę chamstwa, podłości i nikczemności. Staje się to coraz bardziej powszechne, bo skwapliwie zwielokrotniane przez media. Brak poszanowania osoby ludzkiej (kogoś drugiego bądź siebie), to jest właśnie deptanie ludzkiej godności.

 Do grupy niebezpiecznych zabaw należą niektóre gry komputerowe zainfekowane złymi treściami, np. demonicznymi. Wiele spośród nich – o czym mówią egzorcyści – odgrywa rolę inicjacji duchowej, wprowadzając w świat demonicznego zła, przemocy, okultyzmu lub bluźnierstwa. Jeszcze większa grupa gier zawiera elementy brutalności i okrucieństwa, co nie pozostaje obojętne dla psychiki ludzi młodych.

W tym kontekście pojawia się pytanie o nowe zasady wychowania w wolności i jednocześnie w dyscyplinie. Niektórym rodzicom współczesne formy gier zainfekowanych treściami i obrazami okultystycznymi wydają się być jedynie nowoczesną formą zabawy. Tymczasem igraszki z demonami kończą się zazwyczaj tragicznie. Niektórzy rodzice doświadczyli nagłej negatywnej przemiany u swoich dzieci korzystających z tego typu gier. Wchodzą one w obsesję odrzucania wszystkiego, co im się kojarzy z Chrystusem lub Jego Kościołem. Oprócz odpowiedzialnej kontroli swoich podopiecznych, dorośli powinni praktykować codziennie modlitwę za swoje dzieci, a także zachęcać je do niej. Modlitwa jest pierwszym i najważniejszym aktem wyznania wiary, dlatego jest skuteczną osłoną duszy przed destrukcyjnymi wpływami demonów

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions