wtorek, 01 marzec 2016 21:51

Post zabija grzech

Napisane przez Anna Gapińska

Post w tradycji chrześcijańskiej jest motywowany miłością do Boga. Utożsamia się go z pokutą, chęcią zmiany postępowania, dążeniem do nawrócenia. Post ćwiczy wolę i ducha człowieka, wpływa też na pokój jego serca.

 

W terminologii biblijnej serce jest metaforą wnętrza człowieka. Obejmuje ono emocje, uczucia, wolę, a także pamięć i umysł. Emocje i uczucia są siedliskiem pragnień, przeżywania w swym wnętrzu tego, czego doświadczyło się „z zewnątrz”. Wola wpływa natomiast na uczynki. Z kolei pamięć umożliwia człowiekowi zachowanie tożsamości. Dzięki niej wie on, że jest tym, kim jest. Serce to niejako narzędzie, które skupia wszystkie ośrodki duchowe człowieka.

Serce – władza nad wnętrzem człowieka

Można się spotkać z przekonaniem, że najmilsza jest Bogu modlitwa sercem. Ale co to oznacza? Gdy człowiek się modli, wówczas angażuje swoją wolę, pragnienia, samego siebie. Czy stanowi to jednak modlitwę umysłu, intelektu, czy może modlitwę serca, która wypływa z miłości oraz chęci jej doświadczenia? Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Stwórca jest Bogiem żywym, który pragnie oraz czuje. Pismo Święte mówi: Jakże cię mogę porzucić Efraimie, i jak opuścić ciebie, Izraelu? (...) Moje serce na to się wzdryga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mojego gniewu i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja – Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać (Oz 11, 8-9). Bóg, odwieczna Miłość, nie chce zatracenia człowieka, dlatego posłał na świat swojego Syna, aby odkupić ludzi z niewoli grzechu. Jezus Chrystus, Bóg-człowiek, wkracza w ludzką historię, aby zaprowadzić pokój tam, gdzie panuje chaos, i uzdrowić to, co chore, odrzucone oraz zapomniane.

Hezychia

Modlitwa Jezusowa bywa określana mianem nieustannej i wewnętrznej modlitwy umysłu oraz serca. Swe początki ma ona u ojców pustyni, mnichów z pierwszych wieków chrześcijaństwa, którzy zamieszkiwali pustynie Egiptu, Palestyny i Syrii. Jej rozwój i praktyka utożsamiana jest z klasztorem na Górze Athos w Grecji, a także z Bliskim Wschodem XIII i XIV w. Modlitwa ta polega na powtarzaniu jednego słowa lub zdania. Podstawowa jej formuła wywodzi się z Ewangelii według św. Marka: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem (Mk 10, 48). Jest to krótkie wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa Syna Bożego, który przez swe wcielenie dokonuje zbawienia człowieka. Modlitwa ta stanowi prośbę o przywrócenie w obręb miłości Boga, którą człowiek traci przez swą słabość. Angażuje ona całego człowieka: umysł, serce, wolę, uczucia, a nawet ciało. Wszystko po to, aby człowiek żył modlitwą i nieustannie rozmawiał z Bogiem. W ten sposób odnajdzie pokój w sercu, nazywany hezychią. Sergiej Bułgakow, jeden z najwybitniejszych teologów rosyjskich XX w., stwierdził: Siła tej modlitwy nie leży w jej treści, która jest bardzo prosta i klarowna, ale w słodkim imieniu Jezus. Asceci dają świadectwo, że imię to zawiera siłę i obecność Boga. Bóg jest nie tylko przyzywany tym imieniem, ale jest już obecny w samej inwokacji. O każdym imieniu Boga można tak twierdzić, trzeba jednak tak właśnie powiedzieć o imieniu boskim i człowieczym Jezus, które jest imieniem własnym Boga i człowieka. Tak więc imię Jezus, obecne w sercu ludzkim, obwieszcza mu siłę przebóstwienia, której Zbawiciel nam udzielił („Prawosławie”, Paryż 1932, s. 200). Wyznawanie imienia Jezus prowadzi do kontemplacji, uwielbienia Boga w świecie i w człowieku, który tę modlitwę zanosi. Stopniowo modlitwa staje się oddychaniem – tchnieniem Ducha Bożego. Ważne jest tu ćwiczenie swojego ducha i ciała, aby wyzbyć się wszelkich pokus, namiętności i pożądliwości. Serce – władza wnętrza człowieka – ma stać na straży tego, co może zawładnąć ludzkimi myślami czy zniewolić złymi pragnieniami.

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 marzec 2016 22:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions