środa, 01 czerwiec 2016 08:03

Niezniszczalność materialna czy siła wstawiennictwa?

Napisał

Z o. prof. dr. hab. Zdzisławem J. Kijasem OFMConv, relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, rozmawia dr Paweł Sokołowski

 

Pełni Ojciec funkcję relatora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kim jest relator?

Relator współpracuje z kimś takim, jak postulator. Postulator – jak sama nazwa wskazuje – postuluje, czyli zabiega o beatyfikację jakiegoś sługi Bożego. Można go porównać do doktoranta, który zwraca się z prośbą, aby uczelnia wyznaczyła mu promotora, czyli profesora, który będzie go prowadził do doktoratu, pomoże dobrze opracować podjęty temat. Kimś takim jak promotor przy doktoracie jest dla postulatora relator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego lub służebnicy Bożej.

Czyli postulator jest odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego?

Tak. Postulatora ustanawia biskup ordynariusz miejsca, w którym rozpoczyna się proces beatyfikacyjny, on też udziela postulatorowi odpowiedniego pełnomocnictwa – według prawa kanonicznego. Głównym zadaniem postulatora jest zebranie informacji o życiu sługi Bożego i opinii o jego świętości. Instrukcja „Sanctorum Mater” Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która zawiera normy regulujące diecezjalne etapy procesów beatyfikacyjnych, powierza mu następujące zadania: Przede wszystkim do postulatora należy zebranie dokumentacji na temat świętości lub męczeństwa i na temat opinii znaków, do niego też należy zaprezentowanie tej dokumentacji w imieniu powoda właściwemu biskupowi. Mówiąc krótko, postulator, zanim zwróci się do biskupa o rozpoczęcie sprawy, winien być wewnętrznie przekonany, że sługa Boży cieszy się prawdziwą opinią świętości, a w prośbie do biskupa musi podać argumenty potwierdzające prawdę o tej opinii. Następnie biskup przedstawia te argumenty rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w prośbie o nihil obstat.

A w jakim celu wydaje się nihil obstat?

Wydając nihil obstat, Kościół (konkretnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych) stwierdza, że nie znajduje żadnych przeciwskazań do rozpoczęcia gromadzenia materiału dowodowego na temat heroiczności życia lub męczeństwa sługi Bożego. Przed udzieleniem takiej zgody kongregacja zwraca się z prośbą do najważniejszych rzymskich kongregacji o ich opinię i sprawdzenie zasobów archiwalnych, czy nie znajdują się w nich materiały na temat sługi Bożego, którego proces diecezjalny ma być rozpoczęty. Po otrzymaniu odpowiedzi kongregacja zezwala na rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym.

Ilu jest relatorów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych?

W kongregacji pracuje aktualnie 5 relatorów: Hiszpan, Hindus, dwóch Włochów i ja. Wszystkie sprawy beatyfikacyjne i kanonizacyjne, jakie dokonują się w całym Kościele, przechodzą przez biurko jednego z nas.

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2016 08:47
dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Najnowsze od dr Paweł Sokołowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk sztuki, publicysta,
    interesuje się stykiem
    obszarów teologii, historii
    i kultury

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

  • biblista, członek Instytutu Nauk Biblijnych, rektor Wyższej Szkoły Teologicznej w Wiedniu, egzorcysta archidiecezji wiedeńskiej

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions