wtorek, 02 sierpień 2016 22:52

Posłuszeństwo

Napisał

Szatan najbardziej boi się posłuszeństwa, którym żyją uczniowie Chrystusa. Ono w samym zarodku udaremnia i niweczy pokusę oraz grzech, których zły duch stał się sprawcą przez swe nieposłuszeństwo.

 

    Posłuszeństwo jest przede wszystkim postawą synowską. Jest ono tym rodzajem słuchania, w które potrafi się wczuć wyłącznie syn w obliczu ojca, bo oświecony pewnością, że ojciec ma mu do powiedzenia i do ofiarowania tylko rzeczy dobre. Jest to więc rodzaj słuchania przenikniętego tą ufnością, która sprawia, że syn przyjmuje wolę ojca pewny, iż będzie to dla jego dobra – w taki sposób posłuszeństwo określa instrukcja „Faciem tuam, Domine, requiram” na temat posługi władzy i posłuszeństwa, wydana 11 maja 2008 r. przez watykańską Kongregację do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (nr 5). Dokument ten podkreśla, że z punktu widzenia wiary człowiek osiąga swą pełnię wyłącznie w takiej mierze, w jakiej przyjmuje i realizuje Boży projekt przewidziany dla niego. Z tej racji posłuszeństwo jako postawa synowskiego wsłuchiwania się i szukania woli Boga, aby ją wypełnić, jest jedyną drogą, którą ma do dyspozycji osoba ludzka, istota rozumna i wolna, by w pełni urzeczywistniać siebie (nr 5). Kiedy natomiast mówi Bogu „nie”, wystawia na niebezpieczeństwo Boży plan, pomniejsza siebie samą i skazuje się na klęskę.

Nieposłuszeństwo Lucyfera

     Tę prawdę potwierdza Objawienie Boże. Księga Rodzaju ukazuje dramatyczne i dalekosiężne skutki nieposłuszeństwa. „Katechizm Kościoła Katolickiego” podkreśla, że człowiek, ulegając diabelskiemu kuszeniu, pozwolił, aby zamarło w jego sercu zaufanie do Stwórcy. Nadużywając swojej wolności, odwrócił się od Niego. Na tym polegał pierwszy grzech prarodziców. W jego następstwie każdy grzech będzie w istocie nieposłuszeństwem wobec Boga i brakiem zaufania do Jego dobroci. Konsekwencje tego pierwszego nieposłuszeństwa były dramatyczne. „Katechizm” zaznacza, że Adam i Ewa natychmiast utracili łaskę pierwotnej świętości oraz przywilej bezpośredniego obcowania z Bogiem niczym dziecko, które przebywa na rękach ojca. Zaczęli się lękać Boga, ponieważ utworzyli sobie Jego fałszywy obraz. Widzieli w Nim kogoś zazdrosnego o swoje przywileje. Od tamtej pory zakorzeniło się błędne przeświadczenie, że ustanowiony przez Boga porządek ogranicza wolność człowieka i nie pozwala mu się w pełni rozwijać. Wprost przeciwnie! Posłuszeństwo Bogu jest drogą wzrostu osoby ludzkiej, potwierdzeniem jej godności, a zarazem gwarancją jej wolności. Praźródło tego dramatu tkwi głęboko swymi korzeniami w buncie aniołów jako istot rozumnych i wolnych, choć niecielesnych. Według tradycji patrystycznej (opartej m.in. na apokryficznej, a więc niewchodzącej w skład Biblii, Księdze Henocha) u początków stworzenia pierwszy z aniołów, który stał przed Bogiem i wpatrywał się w Jego oblicze – dlatego został nazwany Lucyferem (czyli niosącym światło) – zbuntował się, mówiąc: Non serviam (nie będę służył!). Tym aktem buntu pociągnął za sobą pewną liczbę aniołów, zwanych potem szatanami. Konsekwencją okazanej pogardy wobec nieskończonej Miłości Boga było odcięcie się od Niego i skazanie na piekło. Źródłem tożsamości szatana jest nieposłuszeństwo wobec Boga. Zgodnie z metafizyczną zasadą proporcjonalności przyczyny i skutku całe jego działanie sprowadza się do pogardzania Bożą miłością, nienawiści do Boga i Jego stworzeń oraz unicestwianiu Bożego planu. Z tego samego powodu tym, co najbardziej przeraża i poraża złego ducha, jest okazywanie Bogu posłuszeństwa Stanowi ono wysiłek powracania do synowskiej postawy względem Boga – pełnej miłości i zaufania. Tym samym – przynajmniej częściowo – jest zwracanie się do pierwotnej harmonii stworzeń, zwłaszcza człowieka ze swym Stwórcą.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions