wtorek, 04 wrzesień 2012 21:46

Szatan - realny i osobowy

Napisał

W nowym Rytuale Egzorcyzmów z 1999 roku, jako dokumencie także dogmatycznym, spotykamy we Wstępie aktualną wykładnię wiary Kościoła katolickiego w obszarze demonologii.  Dokument przypomina, że w Piśmie Świętym diabeł i złe duchy są określani różnymi terminami, wskazującymi na osobowy charakter zła, cechujący się inteligencją i wolą.

 

Nazwy i natura diabła

Niektóre z tych określeń w pewien sposób wskazują na naturę i zwodnicze działanie tych duchów. Należy jednak zwrócić uwagę na centralne pojęcia. Otóż, diabeł zwany też Szatanem, starodawnym wężem i smokiem, zwodzi cały świat oraz walczy z tymi, którzy zachowują Boże przykazania i mają świadectwo Jezusa (por. Ap 12, 9.17). Nazywany jest też przeciwnikiem ludzi (por. l P 5, 8) i zabójcą od początku (por. J 8, 44), ponieważ przez grzech poddał człowieka pod władzę śmierci.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:01
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions