czwartek, 01 grudzień 2016 00:01

PRELEST Dlaczego prawosławie odrzuca medytację niechrześcijańską?

Napisał

Kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, 16 czerwca 2015 r. Święty Synod Cerkwi Prawosławnej Greckiej przypomniał chrześcijanom: Joga jest podstawowym działem religii hinduizmu, ma różne szkoły, (…) nie jest „rodzajem gimnastyki”. Joga pozostaje absolutnie niezgodna z prawosławną wiarą chrześcijańską i nie ma na nią miejsca w życiu chrześcijan.

Synod zakazał stosowania jogi nawet jako formy ćwiczeń psychofizycznych. Podobne myślenie występuje w prawosławnej Rosji. Nie chodzi tu jednak o samą jogę, ale o zjawisko nazywane medytacją niechrześcijańską.

 

Duchowość a psychologizm

Używając słowa „medytacja”, prawosławie rozumie ten termin głównie w znaczeniu medytacji niechrześcijańskiej. Jest ona pozbawiona obecności modlitwy i łaski. Takie ujęcie medytacji obowiązuje dziś niemal w całej tradycji prawosławnej.

Według tego rozumienia medytacja to metodyczna praktyka duchowa, którą można ująć w kluczu inicjacji i kontrinicjacji. Jest to określenie albo – albo. Dotyczy radykalnego wyboru duchowego o fundamentalnym znaczeniu dla zbawienia.

Prawosławie nie dopuszcza bowiem żadnego kompromisu w zakresie praktyk duchowych. Jest przekonane, że należy podążać sprawdzonymi ścieżkami duchowymi, opartymi na doświadczeniach starców i mnichów. Prawosławie przekonane jest też, że dogmat strzeże duchowości (Władimir Łosskij). Jednakże właściwie pojęta duchowość pomaga uzyskać właściwe rozumienie dogmatu, który lekceważą zazwyczaj teologowie-teoretycy niemający doświadczenia duchowego. Nawet prawosławny wolnomyśliciel Nikołaj Bierdiajew przeciwstawił radykalnie mistykę eklezjalną „mistyce magicznej”.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 grudzień 2016 07:41
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions