poniedziałek, 01 maj 2017 12:51

Królowa nieba i ziemi

Napisał

Czasem zastanawiamy się, gdzie przebywa Maryja, która razem z ciałem została wzięta do nieba. Tajemnice związane z wiecznością tak dalece przekraczają nasze myślenie, że nie umiemy ich nawet nazwać i staramy się nadać im nasz ziemski charakter. Tak właśnie ma się rzecz z uznaniem Maryi za Królową nieba i ziemi.

W Piśmie Świętym nie ma żadnych wzmianek, które określałyby Matkę Boga jako królową. Jest na odwrót – Maryja sama określa się jako służebnica. Przez swe uniżenie pełni misję. Jednakże teologowie wskazują na pewne teksty, które zbliżają nas do tej prawdy.

Królowa czy skromna Służebnica Pańska?

W protoewangelii z księgi Genesis Bóg zapowiada pojawienie się w dziejach świata Niewiasty, która skruszy głowę węża (Rdz 3, 15). Archanioł Gabriel i Elżbieta wołają do Maryi: Błogosławiona jesteś między niewiastami (Łk 1, 28. 43), a więc spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi Maryja jest pierwsza. Sama też w proroczym natchnieniu wypowiada o sobie słowa: Oto błogosławić Mnie będą odtąd wszystkie pokolenia (Łk 1, 48). Apokalipsa daje proroczą zapowiedź królowania Maryi: Potem ukazał się znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu (Ap 12, 1) – tą Niewiastą, według Tradycji Kościoła, jest właśnie Maryja.

Natomiast nie ma żadnej wątpliwości, że od „niepamiętnych czasów” Kościół widział w Matce Boga najwyższą godność – z braku umiejętności właściwego określenia uznano ją za godność królewską. Ludzie nie znali niczego godniejszego. Święty Efrem pisał o Maryi: Dziewico czcigodna, Królowo i Pani. Samego siebie nazywa sługą Maryi. Święty Piotr Chryzolog, również doktor Kościoła, nazywa Matkę Bożą Panią (Domina). W dawnej terminologii słowo to oznaczało godność władcy i króla. Święty Ildefons, biskup Toledo, nazywa Maryję nie tylko Panią, ale panującą nad wszystkimi ludźmi. Przy tej okazji wypowiada przepiękne słowa: Stałem się sługą Twoim, boś Ty się stała Matką mojego Stworzyciela. Święty German, patriarcha Konstantynopola, nazywa Maryję Królową wszystkich mieszkańców ziemi, a św. Jan Damasceński Królową rodzaju ludzkiego i Królową wszystkich ludzi, Panią wszechstworzenia.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

1 komentarz

  • Link do komentarza Staszek środa, 04 październik 2017 17:16 napisane przez Staszek

    A czy przypadkiem to nie Bóg jest królem nieba i ziemi? Maria była Tylko człowiekiem, więc stawianie jej na równi z Bogiem jest bałwochwalstwem.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions