wtorek, 24 październik 2017 20:08

Eksterioryzacja jako forma mediumizmu

Napisał

Chrześcijańska ekstaza, którą często myli się z eksterioryzacją, wyrasta z teologii wcielenia. Tymczasem słowo „eksterioryzacja” może sugerować oddzielenie ducha od ciała i w tym sensie oznaczać przeciw-wcielenie (zgodnie z „teologią” Antychrysta).

Eksterioryzacja (fr. exteriorisation uzewnętrznienie) jest to doświadczenie (doznanie) wyjścia duszy (ducha) poza ciało fizyczne. We współczesnej literaturze zachodniej zjawisko to określa się skrótami OOBE lub OBE (out-of-body-experiences doświadczenia poza ciałem).

OBE i – szerzej – obenautyka, a więc swoista sztuka podróżowania poza ciałem, wykorzystuje różne metody i techniki (np. wizualizacji, medytacji, transu, świadomego snu, indukcji fal mózgowych, zażywania substancji psychoaktywnych) w celu wywoływania eksterioryzacji. Wszystkie one sprzyjają stanom mediumicznym, w których człowiek niebezpiecznie osłabia naturalne granice osobowości, traci kontrolę rozumu i woli oraz poddaje się we władanie nieznanych mocy (nawet jeśli twierdzi, że tak nie jest).

Mediumizm ukryty pod różnymi nazwami

Osoby utrzymujące, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały lub były jakoś odłączone. Według ideologii okultyzmu eksterioryzacji doznają wyższe ciała energetyczne człowieka, od ciała astralnego począwszy (bądź też samo ciało astralne) – stąd określenie „podróże astralne”. Wedle relacji osób, które zachowują pamięć z wędrówek astralnych, czas i przestrzeń nie stanowią ograniczenia w eksterioryzacji. Niektórzy (np. amerykańskie medium I. Swann) twierdzą, że sny są efektem nieświadomej eksterioryzacji, a śmierć człowieka jest eksterioryzacją nieodwracalną.

W parapsychologii stan eksterioryzacji określa się jako wyłanianie świadomości poza obręb organizmu fizycznego. Nadaje się temu doświadczeniu różne nazwy: eksterioryzacja, ekskursja, bilokacja, autofania, telefania, autoskopia i ekstaza; stosowane jest też określenie „wydzielanie sobowtóra” (fluidala, fantoma). Tego rodzaju doświadczenia umożliwiają zaistnienie różnych zdolności paranormalnych, takich jak jasnowidzenie, którego mechanizm tłumaczy się także w tym kluczu.

Z punktu widzenia tradycji teologicznej można mówić o mediumizmie, który tradycja chrześcijańska stanowczo odrzuca jako rzeczywistość grzeszną. Przemieszczanie świadomości – różnie nazywane – może zachodzić samorzutnie lub celowo. Może też być wywołane rozmaitymi przyczynami (np. środki chemiczne, oddziaływanie mechaniczne, silne zmęczenie, wypadek, choroba, sen, trans, hipnoza). Przemieszczona w czasoprzestrzeni świadomość osoby znajdującej się w stanie eksterioryzacji umożliwia jej rzekomo obserwowanie własnego ciała fizycznego z innego punktu widzenia niż przed eksterioryzacją.

W pewnych przypadkach świadomość ta przemieszcza się do odległych miejsc (ekskursja). Niekiedy eksterioryzacji towarzyszy wydzielanie tzw. „sobowtóra” – bilokacji. Twierdzi się, iż tak rozumiany sobowtór jest całkowicie izomorficzny z ciałem fizycznym osoby, która uległa bilokacji. Jest on mniej lub bardziej zmaterializowany, wykazuje autonomię psychiczną i intelektualną, może wykonywać działania mechaniczne, w pewnych warunkach daje się fotografować (R. Bugaj).

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 październik 2017 20:26
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions