wtorek, 05 grudzień 2017 19:17

Cud - dowód czy znak?

Napisał

Cud jest wydarzeniem spowodowanym szczególną Bożą interwencją. Zasadniczo stanowi zjawisko nadzwyczajne, zazwyczaj wykraczające poza normalne prawa natury i mające charakter zbawczego znaku.

Warto zwrócić uwagę, że idea i rzeczywistość cudu, któremu towarzyszy wewnętrzna łaska, znana jest w Piśmie Świętym (przy uzdrowieniu paralityka – Mt 9, 2). Wiara uczniów Jezusa Chrystusa, jak też samych uzdrawianych, była nie mniejszym cudem niż jego empiryczny efekt. Podobnie cudem może być nawrócenie człowieka, np. św. Pawła. Po raz pierwszy określenia „cud” w znaczeniu znaku zbawienia użył Pseudo-Filon.

Dzieło Boga

Teologia nie koncentruje się na zewnętrznej spektakularności cudów. Cuda, będące „elementami” objawienia Bożego, powinny być rozpatrywane łącznie z całym objawieniem, a więc w kontekście słów oraz dzieł Bożych, dokonanych w historii zbawienia, szczególnie zaś „w kontekście” Osoby samego Jezusa Chrystusa. Cuda są rzeczywistym skutkiem oddziaływania Boga na świat natury. Największym cudem wskazującym na Boską genezę chrześcijaństwa jest zmartwychwstanie Chrystusa. Cuda biblijne oraz cuda znane z historii chrześcijaństwa wskazują na to kluczowe wydarzenie, w pewnym sensie je wyprzedzając (np. wskrzeszenie Łazarza, przemiana wody w wino w Kanie Galilejskiej) i zapowiadają pełnię zbawienia.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


LAB

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście różnych duchowych doświadczeń. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak uzdrowienia, opętania i egzorcyzmy, spotkania z aniołami, proroctwa, sny i wizje oraz inne doświadczenia realności i bliskości Boga. Strona internetowa programu

  • sekretarz prowincjalny sercanów białych, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju

  • pisarka i dziennikarka

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions