sobota, 01 czerwiec 2013 20:03

Niepokojące symetrie

Napisał

Od czasów Newtona postęp nauki dokonywał się według strategii zwanej „redukcjonizmem”. Ta metoda wyjaśniania przez analizę i rozkład rzeczywistości na prostsze i mniejsze elementy zebrała obfite żniwo w postaci licznych odkryć w zakresie świata naturalnego. Nie ulega więc wątpliwości, że redukcjonizm wykazał swoją przydatność jako pewien sposób analizowania świata. Jednak wiele osób zastanawia się, czy nauka nie dokonuje redukcji w sposób bardziej radykalny i niepokojący – poprzez spłaszczanie, ograniczanie i trywializowanie rzeczywistości. Czy – mimo rozlicznych osiągnięć intelektualnych – nauka nie obniża naszego postrzegania rzeczywistości o kilka szczebli? Lektura prac niektórych naukowców niewątpliwie wywołuje takie wrażenie. Francis Crick znany jest ze swego twierdzenia, że życie ludzkie to jedynie aktywność komórek nerwowych i cząsteczek je tworzących. Marvin Minsky, pionier w badaniach nad sztuczną inteligencją, określił kiedyś ludzi jako maszyny zrobione z mięsa. neurolobiolog Giulio Giorelli stwierdził, że jesteśmy wyposażeni w duszę, ale składa się ona z malutkich robotów, zaś biolog Charles Zuker doszedł do przekonania, że w istocie jesteśmy jedynie wielkimi muchami.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:05
Stephen Barr

profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

Najnowsze od Stephen Barr

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions