środa, 31 styczeń 2018 09:58

Taktyki złego ducha

Napisał

Kiedy trener drużyny piłkarskiej przygotowuje się do meczu z przeciwnikiem, spędza sporo czasu na oglądaniu meczów rywala. Przygląda się strategii, taktyce. Chce przygotować odpowiedź na to, co potrafi przeciwnik.

Podobnie jest, gdy przygotowujemy się do walki duchowej ze złym duchem. Aby móc sprzeciwić mu się we właściwy sposób, najpierw potrzebujemy rozszyfrować jego taktykę, działanie, a także poznać jego strategię. Istnieją dwie podstawowe prawdy, a równocześnie dwa błędne style myślenia o złym duchu. Jedna z podstawowych taktyk, którą zły duch stosuje, polega na pokazywaniu, że jest wszędzie – obok każdego człowieka. Diabeł działa w ten sposób po to, aby ludzie się go bali, koncentrowali się na jego działaniach i odwracali wzrok od Boga.

Zdarza się, że niektórzy, zamiast solidnie pracować nad sobą, swoim nawróceniem i rozwojem duchowym oraz podejmować mozolną formację i konkretną walkę duchową, wolą, aby pomodlił się egzorcysta. Mają nadzieję, że w ten sposób problem sam zniknie. Nic takiego się jednak nie stanie, ponieważ największy wysiłek, jaki wkładamy w walkę z wpływami złego ducha, spoczywa na nas i dotyczy walki z pokusą. Wszyscy mamy podejmować trud walki duchowej oraz wchodzić w proces nawracania się i przemiany, aby poddawać kolejne przestrzenie życia Jezusowi. .

Diabelski kamuflaż

Druga tendencja – i zarazem niebezpieczny sposób oddziaływania złego ducha na nas – to próba wmówienia nam, że diabeł nie istnieje. I rzeczywiście, dzisiaj wielu katolików nie wierzy w istnienie diabła. W tym świetle wiele praktyk duchowych, modlitw, a nawet fragmentów Pisma Świętego jest bez sensu. Skutkiem takiego myślenia jest też to, że sporo katolików odeszło od spowiedzi i porzuciło jakąkolwiek pracę nad sobą. W niektórych krajach Europy Zachodniej konfesjonały stały się magazynkami na szczotki i płyny do mycia podłóg. Nie wolno tam spowiadać, żeby nie wprowadzać ludzi w poczucie winy, a gdzieniegdzie nie wolno nawet mówić o grzechu, bo ludzie mogą poczuć się niekomfortowo. Można mówić tylko o rzeczach pozytywnych, aby wszystkim było dobrze.

Jeśli ktoś przyjmie ten sposób myślenia, okazuje się, że wszystko jest dobre. Nie ma już grzechu, mimo że Jezus o nim uczył. Podstawowa walka człowieka z szatanem polega na umacnianiu swojej relacji z Bogiem i na wybieraniu dobra. Samotna walka z demonem bez współpracy z Bogiem skazana jest na porażkę. Walka ze złem to przede wszystkim umacnianie się w prawdzie, sprawiedliwości, głoszenie Dobrej Nowiny, wiara, słowo Boże, modlitwa, czuwanie, wstawiennictwo świętych, przybliżanie się do Boga (dlatego że ze swojej natury diabeł to ten, który oddziela nas od Stwórcy).

Ks. Krzystof Kralka SAC

dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
Nowej Ewangelizacji
i moderator generalny wspólnoty
„Przyjaciele Oblubieńca”

1 komentarz

  • Link do komentarza Kasia poniedziałek, 25 luty 2019 17:32 napisane przez Kasia

    Dziekuje za ten artykul :)

    Bede sie wzmaniac w modlitwie i Panu

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions