wtorek, 27 luty 2018 17:07

Od Bogobójstwa do samoubóstwienia. Powaga i tajemnica zła

W II połowie ubiegłego wieku szeroki rozgłos uzyskała tzw. teologia śmierci Boga. Zapowiadała ona zniknięcie Boga z horyzontu człowieka, który zresztą także doczekał się swoistej „śmierci”. Nieuniknioną konsekwencją takich rozważań stała się teologia śmierci szatana.

Teologię śmierci szatana głosił szwajcarski teolog i biblista Herbert Haag, który w 1969 r. opublikował książkę „Abschied vom Teufel” („Pożegnanie z diabłem”). Do usuwania   i wykorzeniania wiary w istnienie złego ducha wydatnie przyczynił się protestancki teolog Rudolf Bultmann. Głosił on hasło demitologizacji, czyli odróżnienie w Nowym Testamencie treści objawienia Bożego od mitycznej szaty językowej. Konsekwencją tego poglądu stało się przekonanie, wedle którego wiara w duchy i demony musi ustąpić pod wpływem poznania sił i praw przyrody.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions