wtorek, 27 luty 2018 17:15

Namiętności szarpiące ludzką duszę. Walka karnawału z postem

Napisał

Obraz Jana Molenaera przedstawia scenę, jakich w holenderskich karczmach musiało być sporo – zwykłą bójkę pomiędzy podchmielonymi gośćmi. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się postaciom, zorientujemy się, że nie jest to zwykła scena i zwykła bójka.

Temat walki postu z karnawałem był bardzo popularny i często wykorzystywany w sztuce. Niesie on wiele możliwości interpretacyjnych i nic w tym dziwnego, skoro sami twórcy nakładali na to dzieło wiele znaczeń. Jednakże jest pewna cecha wspólna dla wszystkich płaszczyzn interpretacji obrazów. Ta z pozoru banalna historyjka przemienia się w moralitet opisujący wielkie namiętności, jakie mogą szarpać ludzka duszę.

Bójka

Co prawda z lewej strony nacierają rozzłoszczeni chłopi, ale ich oponentami nie są inni opoje, lecz wychudzeni ascetycznymi praktykami mnisi, dzierżący w dłoniach postne ryby. Jasna przestrzeń nieba z jednej oraz ciemnobeżowa ściana domu z drugiej strony dzielą obraz dokładnie na połowę. Atakowani mnisi z wolna wycofują się ku prawej, dzielnie oddając razy, ale ich wychudzone twarze raczej wskazują na zbliżającą się klęskę. W przeciwieństwie do dzikiej radości szturmujących opojów, strona postna przegrywa i ma tego świadomość.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • trener rozwoju osobistego, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski, związana z Ruchem Światło-Życie

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions