wtorek, 10 kwiecień 2018 21:42

Powrót do domu

Napisał

Wydarzenia, jakie miały miejsce pomiędzy Pasją a Zmartwychwstaniem, są osłonięte mgłą tajemnicy. Ciekawe, że ujmuje je klamra grobu. Opis Męki Zbawiciela kończy się złożeniem ciała Mesjasza do grobowca, zaś wielka radość paschalna rozpoczyna się odkryciem, że Jego już w grobie nie ma.

Pomimo tej tajemnicy i szeregu niedopowiedzeń większość wiernych ma zakodowany obraz wydarzeń i postaci biorących w nich udział. Zastanowić się jednak należy, skąd my o tym wiemy…

Malowana historia

Belgijski artysta Pierre Jean Van der Ouderaa, żyjący w drugiej połowie XIX w., był typowym przedstawicielem malarstwa historycznego. Co oznacza ten termin, powszechnie znany i wielokrotnie powtarzany, a jednocześnie nie do końca zrozumiały? W miarę rozwoju wiedzy o przeszłości, związanej z nową dziedziną naukową, jaką była historia, ludzie odkryli, że opowieść o przeszłości, snuta przez pisarzy, poetów czy też malarzy, może mieć charakter obiektywny, ukazujący pewną prawdę, która przekracza indywidualne wyobrażenia o tym, „jak to naprawdę wyglądało”.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions